Podczas ostatniego Kongresu Rady Podatkowej organizowanego przez Konfederację Lewiatan poruszony został temat ulg podatkowych na działalność badawczo-rozwojową, jakie są obecnie dostępne dla przedsiębiorców. Po wprowadzeniu nowych ulg w styczniu 2022 r. między innymi na robotyzację czy prototypy, system ulg stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą także łączyć poszczególne dostępne ulgi by generować jak największe oszczędności, które mogą zostać następnie wykorzystane na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Mimo tego jak wiele ulg proinnowacyjnych jest aktualnie dostępnych dla przedsiębiorców wciąż bardzo niewiele z nich rzeczywiście je wykorzystuje. Według badania przeprowadzonego dla Ayming Polska w 2021 r. aż 48% firm prowadzących działalność B+R nie wiedziało o możliwości wykorzystania ulgi B+R.
„Duża część firm, jeśli myśli o dofinansowaniu projektów innowacyjnych, bierze pod uwagę konkursy dotacyjne. Wymagają one wysokiego stopnia innowacyjności oraz spełnienia wielu warunków szczegółowych. Dodatkowo szansa na sukces jest często znikoma. Tymczasem obowiązujące ulgi innowacyjne są dużo bardziej demokratyczne i dostępniejsze. Premiują nawet projekty, które wciąż trwają albo które zakończyły się porażką” – mówi Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, przewodnicząca Zespołu ds. Ulg Innowacyjnych w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska. Dzięki temu, że ulgi proinnowacyjne premiują projekty innowacyjne w skali przedsiębiorstwa, a nie całego kraju, są one o wiele bardziej dostępne i korzystne dla polskich przedsiębiorców.
Dzięki poszerzeniu katalogu dostępnych ulg proinnowacyjnych przedsiębiorcy mogą także korzystać z nich na rożnych etapach wdrażania innowacji.
„Celem Ministerstwa Finansów było domknięcie łańcucha zachęt fiskalnych, które będą do wykorzystania na różnych etapach działań B+R. Ulga na badania i rozwój dotyczy początkowego stadium prac i jest dedykowana projektom dotyczącym opracowania produktu czy usługi. Później mamy etap wdrożenia i w tym momencie przedsiębiorca może skorzystać z nowej ulgi na prototyp. Na końcu dochodzi do komercjalizacji i wówczas dostępna jest ulga IP Box” – wskazał zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Jakub Jankowski.
Czym są ulgi proinnowacyjne?
Ulgi proinnowacyjne to narzędzie zaprojektowane przez Ministerstwo Finansów mające na celu wsparcie innowacji w polskich przedsiębiorstwach, a co za tym idzie przyspieszenie procesu przebudowy polskiej gospodarki, tak by nowe technologie i innowacyjne rozwiązania stały się decydującym czynnikiem w tworzeniu wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce.
Aktualnie oferowane ulgi proinnowacyjne to:
Dowiedz się więcej o ulgach proinnowacyjnych na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.
Źródła:
lewiatan.org/ulgi-proinnowacyjne-wymagaja-wiekszej-promocji/
www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/ulga-na-badania-i-rozwoj
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/transformacja-innowacyjna-gospodarki-polski-lad/
innowacje.dp.org.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej