W opublikowanej przez GUS informacji pn.: „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce w latach 2018-2020” widoczne są pozytywne tendencje rozwoju i wprowadzania innowacyjności wśród polskich przedsiębiorstw.
W porównaniu do danych za lata 2017-2019, gdzie 21,7% przedsiębiorstw przemysłowych oraz 13,7% przedsiębiorstw usługowych było aktywnych innowacyjnie, czyli wprowadziło w badanym przez GUS okresie przynajmniej jedną innowację produktową lub procesów biznesowych lub realizowało w tym czasie przynajmniej jeden projekt innowacyjny, możemy zauważyć znaczy wzrost. W latach 2018-2020 udział przedsiębiorstw przemysłowych aktywnych innowacyjnie wzrósł aż o 15% i ostatecznie wyniósł 36,7%, natomiast w sektorze przedsiębiorstw usługowych procent ten wyniósł aż o 19,3% więcej niż w latach 2017-2019 i osiągnął 33%.
Biorąc pod uwagę jak istotne jest inwestowanie w innowacyjne rozwiązania przez polskie przedsiębiorstwa dane te napawają optymizmem. Należy jednak zauważyć, że w badaniach przeprowadzanych przez GUS nie są uwzględniane przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników, a duży odsetek najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw to podmioty zatrudniające 250 osób i więcej.
Źródło: Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2021, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2021
Widzimy zatem, że przedsiębiorstwa z sektora MŚP potrzebują większej aktywizacji w zakresie aktywności innowacyjnej i wprowadzania innowacyjnych procesów biznesowych w swoich firmach.
Małe i średnie przedsiębiorstwa, które już inwestują i są aktywne w zakresie wprowadzania innowacji, prócz środków własnych w dużej mierze polegają także na środkach z Unii Europejskiej. Choć są one bardzo atrakcyjne, za względu na coraz większe zainteresowanie oraz ogólnokrajowy zasięg, mogą one być nieosiągalne dla części przedsiębiorców. Warto jednak zauważyć, że dostępne są również inne narzędzia, które zostały specjalnie zaprojektowane, by służyć we wprowadzaniu innowacji jak największej ilości przedsiębiorców, niezależnie od tego na jakim etapie tego procesu mogą się znajdować. Takim narzędziem są np. ulgi proinnowacyjne, o których pisaliśmy tutaj.
Z roku na roku pojawiają się kolejne możliwości wspierania innowacyjnego rozwoju, a wraz z nimi wzrasta zainteresowanie i aktywność polskich firm w zakresie innowacji. Czynniki te są niezbędne nie tylko dla potrzeb jednostkowych przedsiębiorstw, ale dla dalszego rozwoju i transformacji polskiej gospodarki.
Źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/nauka-i-technika/dzialalnosc-innowacyjna-przedsiebiorstw-w-polsce-w-latach-2018-2020,14,8.html
https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/raport-o-stanie-sektora-malych-i-srednich-przedsiebiorstw-w-polsce-2021
innowacje.dp.org.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej