Korzystanie z usług inkubatorów przedsiębiorczości może być bardzo pomocne w początkowych fazach rozwijania własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu nowy przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu produktu i bezpieczne przetestowanie naszego pomysłu na biznes w „kontrolowanych” warunkach i z profesjonalnym systemem wsparcia. Pozwala to także zaoszczędzić sobie stresu związanego np. z rejestrowaniem działalności w urzędach oraz prowadzeniem księgowości. Wiele inkubatorów przedsiębiorczości oferuje także przestrzenie biurowe, szkolenia, webinary czy inne formy wsparcia mogące pomóc w rozwijaniu swojej działalności.
Czym dokładnie są inkubatory przedsiębiorczości?
Inkubator przedsiębiorczości to podmiot, udostępniający różne usługi młodym i niedoświadczonym przedsiębiorcom, mając na celu ich wsparcie i rozwój podczas stawiania pierwszych kroków w biznesie. Inkubator przede wszystkim udostępnia nowemu przedsiębiorstwu podmiotowość prawną, przestrzeń biurową i obsługę księgową. Za świadczone usługi inkubatory pobierają miesięczny abonament, co pozwala im pokryć koszty działalności.
Inkubatory mogą działać jako prywatne przedsiębiorstwa czy fundacje, mogą także przynależeć do ośrodków akademickich takich jak uczelnie wyższe i wspierać działalności gospodarcze pracowników uczelni, doktorantów i studentów. Należy jednak pamiętać o odróżnieniu akademickich inkubatorów przedsiębiorczości podległych uczelniom wyższym i utworzonych na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym od Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, czyli fundacji prowadzącej siatkę inkubatorów w całym kraju. Minimalna różnica w zapisie i posługiwanie się skrótem AIP w obu przypadkach może być mylące, dlatego należy być ostrożnym i znać różnice między tymi organizacjami.
Kiedy skorzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości?
Z usług inkubatora przedsiębiorczości mogą korzystać zarówno firmy o zarejestrowanej działalności gospodarczej jak i te, które jeszcze nie powstały i chcą wypróbować swój pomysł na biznes. Wyróżnić można dwie formy działania inkubatora z uwagi na status wspomaganego przedsiębiorstwa:
Usługi oferowane przez inkubator przedsiębiorczości to np.:
Inkubatory mogą także wspierać rozwój innowacji w przedsiębiorstwie, np. poprzez oferowane szkolenia czy dostęp do informacji o aktualnych dofinansowaniach w tym zakresie, a nawet pomoc przy pisaniu wniosku przedsiębiorstwa o dofinansowanie.
Czy warto korzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości?
Inkubatory przedsiębiorczości są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają pomysł na działalność gospodarczą i chcieliby spróbować swoich sił w biznesie, jednak przeraża ich ogrom formalności związanych z zakładaniem własnej firmy. Dzięki korzystaniu z usług inkubatora, młody przedsiębiorca dostaje szanse na „miękki” start w biznesie – może skupić się na prowadzeniu swojej firmy i rozwijaniu jej usług czy produktów nie martwiąc się jednocześnie o kwestie prawne czy związane z księgowością.
Szeroki wachlarz wsparcia i usług oferowanych przez inkubatory jest ciekawym rozwiązaniem i jeżeli mamy taką możliwość warto z niego skorzystać. Rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, wymagania klientów rosną, a ogrom obowiązków i spraw urzędowych może przerażać osoby niedoświadczone w prowadzeniu własnej działalności. Jeżeli jednak posiadają one dobry pomysł na biznes, który warto przetestować w prawdziwym życiu wsparcie inkubatora przedsiębiorczości może okazać się niezwykle cenne.
Źródła:
projektstartup.pl/czym-sie-zajmuje-inkubator-przedsiebiorczosci-co-to/
pep.pl/poradnik/inkubator-przedsiebiorczosci-co-to-takiego-kto-moze-skorzystac-z-inkubatora-przedsiebiorczosci/
innowacje.dp.org.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej