sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Pomorze Zachodnie - piękne jeziora i wyśmienita kuchnia
2023-03-03 13:46

Zachodniopomorska część Polski to często pomijany region. Posiada on jednak mnóstwo ciekawych i inspirujących atrakcji wartych zobaczenia. W poniższym poradniku postaram się wyłonić jak najwięcej nieoklepanych miejsc, dzięki którym twoja podróż po tym regionie stanie się niezapomniana.


Podróż do Pomorza Zachodniego

 

 

Najlepszym rozwiązaniem na odwiedzenie wszystkich turystycznie atrakcyjnych miejsc w Pomorzu Zachodnim będzie podróż samochodem.

 

Można też skorzystać ofert linii lotniczych, które oferują krajowe przelot z kilku miast w Polsce.

 

Do samego Szczecina, czyli największego miasta województwa zachodniopomorskiego dotrzemy niskobudżetowymi liniami lotniczymi Ryanair (z Krakowa oraz Warszawy-Modlina).

 

Co więcej, dolecimy tam również polskimi liniami lotniczymi LOT z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Warszawy-Chopin, Wrocławia i Zielonej Góry.

 

Kolejną opcją będzie transport kolejowy, który zapewni nam opcję dostania się do każdego z miast województwa zachodniopomorskiego. Warto zajrzeć na ofertę Polregio i opcję mini biletu turystycznego.

 

Jedną z możliwych opcji będzie także skorzystanie z platformy blablacar.pl, dzięki której będziemy mogli zmniejszyć koszty podróży i odkryć wszystkie ciekawe miejsca.

 

Ostatnią opcją będą podróże autobusem przewoźnika Flixbus. Jest to opcja dla osób mieszkających w mniejszych miastach bez dostępu do lotnisk, czy też połączeń kolejowych.

 

 

Nocleg w Pomorzu Zachodnim

 

 

Mogę zasugerować ci wyszukanie noclegu go na popularnych serwisach –airbnb.pl, booking.com i momondo.pl, a także podać kilka propozycji z podziałem na miasta.

 

 

Trzęsacz

1. Opcja z cudownym widokiem na morze i ruiny kościoła

2. Przytulny domek wraz z przynależnym ogrodem

3. Opcja apartamentu z prywatnym jacuzzi oraz widokiem na morze

 

 

Świnoujście i wyspa Wolin

1. Domki na wodzie z przestronnym tarasem. Dogodna lokalizacja, w pobliżu atrakcji zawartych w przewodniku

2. Fantastyczny domek na łonie natury w Brzozowie w pobliżu wyspy Wolin. Istnieje możliwość odebrania ze stacji kolejowej Rokita przez właścicieli pensjonatu

3. Opcja na wyjazd ze zwierzakiem. Gospodarze urządzili nocleg w stylu nowoczesnym

 

 

Stargard

1. Apartamenty od Pana Andrzeja A&M Stargard – fantastyczne, komfortowe wnętrza

2. Ekologiczny domek w pobliżu lasu

3. Malowniczy Dworek Hetmański

4. Klimatyczny domek nad Jeziorem Miedwie

 

 

Gryfice

1. Browar Folga – relaks, kraftowe piwa i spa piwne

2. Mieszkanie z dobrze wyposażoną kuchnią dla osób, które wolą przygotować posiłki samemu

3. Urokliwy willa – pomieści nawet dwie rodziny z dziećmi

 

 

Szczecin

1. Houseboat – domki tego właściciela są dostępne również w Kamieniu Pomorskim i Dziwnowie

2. Klimatyczny apartament w samym centrum szczecina

3. Zabytkowy budynek z XVI wieku w samym sercu miasta. W pobliżu mamy dostęp do wielu kawiarenek, pubów oraz restauracji

 

 

Transport w Pomorzu Zachodnim

 

 

W Szczecinie jest opcja skorzystania z Ubera, Bolta. Z powodu częstych korków najbardziej korzystnym transportem publicznym będą tramwaje. Szczecin gospodaruje również całką niezłą siecią autobusową. Wszelkich informacji na temat tamtejszej komunikacji miejskiej, w tym rozkładów jazdy i cennika znajdziesz na stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

 

 

Przemieszczając się po mieście warto zastanowić się nad kupnem biletu całodobowego – ulgowy kosztuje 5 zł, zaś normalny 10 zł. Bilety najwygodniej będzie nabyć za pośrednictwem aplikacji Skycash lub Jakdojade.

 

W cieplejsze dni świetnym rozwiązaniem będzie wypożyczenie hulajnogi z aplikacji Bolt, Lime czy Tier, skutera miejskiego Ecoshare czy roweru miejskiego Bike_S.

 

 

Jeśli chodzi o dojazd z Lotniska Szczecin-Goleniów do miasta, to najbardziej komfortowo będzie skorzystanie z transportu kolejowego. Port lotniczy mieści się około 40 minut jazdy pociągiem od centrum miasta. Na tej trasie kursuje Polregio, które jeździ aż do Kołobrzegu. Ze obu miast pociąg kursuje pięć razy dziennie.

 

 

Polecane restauracje w Pomorzu Zachodnim

 

 

Trzęsacz

– Restauracja Apartamenty Klifowa – miejsce położone zaraz przy ruinach kościoła.

– Wielosmakowa Bistro Bar – restauracja otwarta sezonowo.

 

 

Świnoujście, Wyspa Wolin

– El Papa – Cafe Hemingway – Kawiarnia Galeria Sztuki.

– Cafe Wieża – ciekawy wystrój i bogata oferta.

– Kurna Chata – swojskie jadło, niesamowita gościnność.

– Prochownia – klimatyczne miejsce, bezpośrednio zlokalizowana przy forcie zachodnim.

 

 

Stargard

– Miejski Browar Stargard – absolutna petarda na stargardzkiej mapie gastronomicznej. Industrialny wystrój, kraftowe piwa warzone na miejscu, wspaniałe jedzenie oraz co najważniejsze – menu zmieniające się regularnie. Zawsze do wyboru 7 rodzajów piwa rzemieślniczego.

– Ziemniakowelove – wszystkie przygotowywane potrawy są robione z ziemniaków, nawet lody. Inspirująca kuchnia z różnych zakątków Polski i świata.

– Restauracja Korona – króluje tutaj kuchnia polska. Koniecznie polecam spróbować barszczu z kołdunami i kremu z borowików

– Restauracja La Strada – wyszukane menu, przemiła obsługa, toskański klimat – to wszystko zaspokoi nawet najbardziej wybredne podniebienia

 

 

Gryfice

 

– Browar Folga – lokalna kuchnia wraz z rzemieślniczym browarem. Miejsce powiązane ze średniowieczną tradycją piwowarską w Gryficach.

– Kogel Mogel – budżetowa kuchnia, a przy tym naprawdę smaczna

 

 

Szczecin

– u Kelnerów – założycielami restauracji jest trójka kelnerów. Panowie gotują według wskazówek smakowych klientów, co przekłada się na zupełnie nowe doświadczenie kulinarne na szczecińskiej mapie gastronomicznej. Potrawy są oryginalne i przygotowywane na bieżąco.

– Hala Odra – strefa gastronomiczna nad brzegiem Odry. Znajdziesz tu opcje zarówno wegańskie, jak również mięsne. Do dyspozycji klient ma również drink bar z wymyślnymi drinkami. Z najbardziej popularnych barów znajdziemy tam Sky Bowl w hawajskim stylu, Gruby Gringo z kuchnią meksykańską, Wolf Wurst z tradycyjnym niemieckim jadłem, Makrell Szczecin z różnymi rodzajami ryb oraz Przystań na kawę, w której kawa parzona jest metodą alternatywną.

– Paprykarz Fish Market – idealne miejsce dla fanów rybnych przysmaków. Z racji popularności paprykarza szczecińskiego, wszystko przygotowywane według oryginalnej receptury.

 

 

Szczecinek

– Restauracja Strefa Smaku Zamek –lokal położony nad przepięknym jeziorem Trzesiecko. Serwowane dania to połączenie tradycji i nowoczesności.

 

 

Atrakcje w Pomorzu Zachodnim

 

 

Trzęsacz – najbardziej urocza miejscowość nadmorska

 

 

Polecam szczególnie poza sezonem. Trzęsacz zlokalizowany jest w pobliżu Rewala.

Niewiele osób w Polsce wie o istnieniu kościoła, a w zasadzie jego ruin. Kościół ten został zabrany przez fale nadmorskie, ze względu na jego nadbrzeżne położenie. Istnieje kilka legend na temat tego miejsca, po które warto tutaj przyjechać.

 

 

Świnoujście i Wyspa Wolin – odkryj nieznane

 

– Podziemne miasto – eksploracja możliwa tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Trwa do 2 godzin. Podczas przechadzki poznasz historię obiektu, a także konfliktów, podczas których podziemne miasto odgrywało kluczową rolę obronną. Co ciekawe, część wyposażenia schronu znajdująca się w nim jest nadal sprawna. Właścicielami obiektu są pasjonaci prowadzący również fort Gerharda. Przewodnicy odziani w polskie mundury oprowadzają po podziemnym mieście ciekawie i z odrobiną humoru. Podczas II wojny światowej na terenie schronu miał paść rozkaz decydujący o atomowej zagładzie całego świata.

– Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża

– Fort Zachodni

– Stawa Młyny – znak rozpoznawczy Świnoujścia. Jest to znak nawigacyjny w formie wiatraka.

 

 

Stargard

 

– Escape Room Basteja – jeden z najciekawszych escape roomów w Polsce według National Geographic Polska z 2016 roku. W ciągu godziny macie za zadanie rozbroić zamek, dzięki któremu unikniecie spędzenie nocy w muzeum. Na terenie obiektu znajdują się 3 pokoje – Śmierć Muzealnika, Duchy Bastei oraz Noc w Muzeum.

– Most Kolejki Wąskotorowej na Inie koło Stargardu – rewelacyjny punkt spotterski. Ciężko odnaleźć na Google Maps, więc podam współrzędne:
53°22’56.9″N 15°00’03.3″E
53.382466, 15.000912

– Jezioro Miedwie – zlokalizowane 5 kilometrów od Stargardu oraz 30 kilometrów od Szczecina. Jedno z największych jezior w Polsce. Znajdziemy tu wiele atrakcji, zaczynając od możliwości uprawiania sportu (windsurfing, kitesurfing, kajaki, rowerki wodne, przeszkodowe place zabaw na wodzie, żaglówki), po piaszczyste plaże, na których można odpocząć od miejskiej zgiełku.

– Pałac w Koszewku – pałac będący własnością firmy Texas Ranch Company, której właścicielką jest Amerykanka polskiego pochodzenia Halina Paszyńska. Gruntowny remont pałacu został przeprowadzony w latach 1993/94. Wpisany został do rejestru zabytków w 1994 r. Można podziwiać z zewnątrz, natomiast od poniedziałku do piątku jest szansa wejścia w godzinach od 8:00 do 16:00.

– Zamek w Pęzinie – jedna z niewielu zachowanych budowli o przeznaczeniu mieszkalno-obronnym, jeżeli chodzi o rejon pomorski. Aktualnie właścicielem jest osoba prywatna. Można go zwiedzić, aczkolwiek służy głównie do organizowania imprez oraz spotkań okolicznościowych.

 

 

Gryfice

 

– Browar Folga Restauracja i Hotel Gryfice – strzał w dziesiątkę na weekendowy wypad! Miejsce absolutnie godne polecenia. Poczynając na wystroju, kończąc na bufecie śniadaniowym. Gościnność oraz obsługa klienta jest na najwyższym poziomie. Zabiegi, masaże oraz spa sprawią, że człowiek od razu jest zrelaksowany. Masaż gorącymi kamieniami, kąpiel piwna dla dwojga z degustacją kraftowego piwa to tylko nieliczne atrakcje, które wyróżniają to miejsce. Obiekt jest przyjazny zwierzętom, przez co mogliśmy przybyć z papugą.

 

 

Cedynia

 

– Cedynia to miasto znane głównie z bitwy z 972 roku. Przy okazji przejazdu warto zajechać pod Górę Czcibora oraz podejść pod pomnik Orła schodami. Dlaczego Góra Czcibora? Wzniesienie nawiązuje historycznie do brata Mieszka I, czyli Czcibora. Kiedy już pokonamy schody, ujrzymy piękne widoki na rzekę Odrę oraz Niemcy. Uwagę przykuje również charakterystyczna mozaika u podnóża wzniesienia, ukazująca potencjalny wizerunek bitwy pod Cedynią. Warto podkreślić, że tuż przy górze znajduje się bezpłatny parking samochodowy z dużą ilością miejsc.

 

 

Szczecin – miasto kultowego paprykarza szczecińskiego

 

 

Miasto to jest bogate w nietypowe pomniki, np. pomnik Paprykarza Szczecińskiego czy Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina. Co więcej, będąc w stolicy województwa zachodniopomorskiego, warto odwiedzić Wały Chrobrego, Bramę Portową czy Park Żeromskiego.

 

Poniżej znajdziesz jeszcze trzy atrakcje, która znajdują się w mieście lub w jego pobliżu:

 

– Jeziorko Szmaragdowe – sztuczne jezioro w okolicy Szczecin-Zdroje, tzw. szczecińskie Malediwy. Kolor oraz nazwa wynika z faktu zawartości węglanu wapnia w wodzie oraz odbijania światła od kredowego podłoża. Zbiornik ten jest wynikiem katastrofy w kopalni kredy. Przy słonecznej pogodzie jest możliwość ujrzenia wagoników kolejowych oraz narzędzi robotniczych , na samym dnie jeziora będącymi pozostałościami.

– Hala Odra – klimatyczne miejsce, idealne pod gastroturystykę, a także organizowane imprezy.

– Krzywy Las – został on uznany przez The New York Times za jeden z dziewięciu najbardziej magicznych lasów. Jest on pełen krzywych sosen pospolitych. Uprawa krzywych drzew była stosowana pod budowę mebli, a także sań.

 

 

Szczecinek – miejsce dla sportowych freaków, entuzjastów nart wodnych oraz wakeboardów

 

 

– Wyciąg do nart wodnych i wakeboardu w Szczecinku to jeden z najdłuższych wyciągów w Europie. Położony jest on nad jeziorem Trzesiecko w samym centrum miasta. Długość wyciągu to 1100 m, a maksymalna prędkość regulowana to 60 km/h.

 

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Pauliną Owczarek.

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: