Grecy żyją zgodnie z filozofią siga, siga (czyt. powoli, powoli), która sprzyja wakacyjnej sielance. Może właśnie dlatego turyści tak chętnie ją odwiedzają. Kreta jest największą wyspą w tym kraju, cechującą się wspaniałą historią i różnorodną przyrodą. Jeśli chcesz dużo zwiedzić, smacznie zjeść i opalać się na plaży z różowym piaskiem, ta część Grecji będzie dla ciebie idealną destynacją! Ale zanim zaczniesz pakować rzeczy walizki, przeczytaj zebrane poniżej praktyczne wskazówki i informacje o zachodniej Krecie.
Zasady wjazdu na Kretę
Ze względu na przynależność Grecji do Unii Europejskiej i strefy Schengen, przylatując na Kretę nie musisz mieć ze sobą paszportu.
Od lipca 2022 roku nie ma również obowiązku wykonywania testów oraz posiadania jakichkolwiek dokumentów (certyfikatów szczepień, formularzy) związanych z COVID 19.
Wymóg noszenia maseczek jest zniesiony w praktycznie wszystkich przestrzeniach zamkniętych. Wyjątkiem są środki transportu publicznego oraz określone obszary statków wycieczkowych, jachtów, promów i łodzi rekreacyjnych. Wymóg ten nie dotyczy osób z problemami układu oddechowego i dzieci poniżej 4 roku życia.
Aktualizowane na bieżąco informacje znajdziesz dotyczące podróży na Kretę znajdziesz na stronie rządowej.
Podróż na Kretę
Podróż na Kretę warto zaplanować między majem a październikiem. Wtedy jest najcieplej, a szansa na opady jest znikoma. Na Krecie znajdują się dwa lotniska – w Chanii i Heraklionie. Jeżeli chcesz zwiedzić zachodnią część wyspy, najlepiej wybrać bezpośredni lot do Chanii. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze na transport pomiędzy miastami.
W wakacje loty z Polski odbywają się bez przesiadek, między innymi z lotniska w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Oferują je linie lotnicze WizzAir, Ryanair i LOT, a także grecki przewoźnik Aegean. Aby znaleźć najkorzystniejsze ceny, warto skorzystać z wyszukiwarki Skyscanner. A jeśli wolisz podróże zorganizowane, oferty lotów i hoteli na Krecie znajdziecie w praktycznie każdym biurze podróży.
Nocleg w zachodniej części Krety
Zachodnia część wyspy oferuje noclegi na każdą kieszeń. Znajduje się tutaj mnóstwo hoteli o wysokim standardzie, a także mniejsze apartamenty najczęściej wybierane przez osoby podróżujące na własną rękę. Nocleg najłatwiej znaleźć na Booking i Airbnb. Dobrze jest wybrać miejsce, w którym można odpocząć, a jednocześnie będzie świetną bazą wypadową.
Transport na Krecie
Podróż po wyspie możesz rozpocząć od wynajęcia auta, zamówienia taksówki lub przejazdu autobusem. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Jeśli zależy tobie na szybkim dotarciu do miasta, polecam wynająć taksówkę. Z lotniska do centrum Chanii dojedziesz w zaledwie 20 minut, ale koszt takiej usługi to ok. 30 euro. Taksówka jest również jedyną opcją dla osób, które na wyspę przylatują w nocy.
Najtańsza opcja to transfer autobusem, gdzie bilet dla osoby dorosłej kosztuje 2,5 euro. Warto jednak pamiętać, że z portu lotniczego od rana do nocy kursuje tylko jedna linia, a czas podróży będzie dłuższy. Szczegółowe informacje na temat transportu publicznego na Krecie znajdziesz na stronie przewoźnika KTEL. Autobusy dojeżdżają do większości miast i atrakcji, w tym m.in. do plaży Elafonisi.
Jeżeli organizujesz pobyt na własną rękę, korzystną opcją będzie wypożyczenie samochodu, który ułatwi zwiedzanie polecanych miejsc i zabytków. Zaraz po wyjściu z terminala znajdziesz kilka sprawdzonych wypożyczalni. Ceny za mniejsze modele aut mieszczące od 4 do 5 osób zaczynają się już od 110 zł za dobę. Przed odebraniem auta z lotniska zrób zdjęcia, na których będą widoczne wszystkie uszkodzenia i rysy na pojeździe. Dzięki temu unikniecie nieporozumień, a proces odbioru i oddania auta przebiegnie szybko i sprawnie.
Płatność i ceny na Krecie
Grecy korzystają z waluty Euro – tak jest również na Krecie. Płatność kartą jest na porządku dziennym, ale warto mieć ze sobą również gotówkę na wypadek problemów z terminalem.
Ceny w sklepach spożywczych są trochę wyższe niż w Polsce. Na przykład chleb tostowy kosztuje ok. 2 euro, a 0,5 kg piersi z kurczaka ok. 6 euro. Słodkie i słone bułki w piekarni kosztują od 1 do 2 euro.
Z kolei ceny za obiad w restauracji są bardzo różne. Zależą od położenia lokalu i serwowanej kuchni. Restauracje, które specjalizują się w kuchni kreteńskiej i mają piękny widok na morze zazwyczaj są nieco droższe. Wyższe ceny będą też miały ryby i owoce morza. Tak czy inaczej, za obiad dla jednej osoby zapłacisz kilkanaście euro.
Tradycyjna kuchnia kreteńska
Kuchnia grecka przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. I nie powinno to nikogo dziwić! Oparta jest na świeżych, dobrej jakości składnikach, a techniki wykonania większości potraw nie są zbyt skomplikowane. Moussaka, Tzatziki, Dolmades, Souvlaki i sałatka Choriatiki (tradycyjna grecka sałatka) to typowe dania, których warto spróbować na Krecie. Nie zapomnij też o owocach morza! Szczególnie polecam świeżą, grillowaną ośmiornicę (ma naprawdę wyjątkowy smak) lub makaron z małżami. A jeśli będziesz chciał skosztować deseru, to koniecznie wybierz grecką Baklavę, którą można kupić w każdej cukierni.
Będąc na Krecie grzechem byłoby nie zjeść lokalnych przysmaków. Niektóre z nich mogą zaskoczyć twoje kubki smakowe. Produkty typowe dla zachodniej Krety to oliwa, raki (brandy z winogron), sery (te produkowane w zachodnim regionie, np. pectogalo, tyromalama, athotyros, możesz zakupić w hali targowej w Chanii), warzywa oraz świeże zioła i ryby.
Miasto Chania i jego okolice to jeden z czterech regionów na Krecie. Według wielu jest najpiękniejszy i bardzo dobrze zagospodarowany. Poniżej znajdziesz miejsca warte odwiedzenia, które na długo zapadną w twojej pamięci.
Chania – kolebka Wenecjan
Chania to drugie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto Krety. Jest dawną stolicą wyspy, która idealnie obrazuje jej wielokulturowość. W Chanii można zwiedzać, dobrze zjeść, odpocząć, imprezować, a także napawać się pięknymi widokami. To portowe, wielokulturowe miasto pełne atrakcji i zabytków. Już po architekturze rozpoznacie wpływy tureckie, weneckie i bizantyjskie.
Port Wenecki – symbol miasta powstały w XIV wieku, który zachwyca zarówno w dzień, jak i w nocy. Długa promenada sprawia, że w tym malowniczym miejscu za każdym razem można zakochać się na nowo. Aby móc napawać się tutejszą energią i widokami, warto wybrać się na kolację do jednej z tawern usytuowanych przy porcie. Na kolację polecam restaurację Ta Chalkina z lokalnymi przysmakami. Natomiast miłośników dobrych drinków powinna zadowolić restauracja Barbarossa.
Latarnia morska – jest jedną z najstarszych na całym świecie! Tak samo jak cała wyspa, ma bogatą historią, w której mieszają się wpływy kulturowe. Latarnię wybudowali Wenecjanie, lecz po przejęciu przez Turków została przebudowana. Dziś można podziwiać z niej port, Morze Egejskie i Góry Białe.
Kościół Agios Nikolaos – ciężko go nie zauważyć będąc w Chanii. Usytuowany na placu Splantzia przyciąga spojrzenia turystów i mieszkańców stołujących się w pobliskich kawiarniach. Jest ważnym zabytkiem miasta, który powstał w 1320 roku. W czasach weneckich najważniejszy kościół miasta, po przejęciu Krety przez Turcję przekształcono go na meczet. Między I a II wojną światową zmieniono go w kościół prawosławny pod wezwaniem św. Mikołaja.
Meczet Giali Tzamisi (Meczet Janczarów) – jedna z najbardziej nietypowych budowli na wyspie. To zarazem najstarszy budynek osmański, który został zbudowany przez Turków w 1645 roku. Obecnie nie jest już miejscem kultu religijnego. Ale mieszkańcy często odwiedzają meczet dzięki organizowanym tu wydarzeniom kulturalnym i artystycznym.
Balos i wyspa Gramvousa
Laguna Balos to perła wyspy, która często gości na pocztówkach. Znajduje się tu najsłynniejsza plaża Grecji i według niektórych rankingów – Europy. W wakacje jest bardzo zatłoczona, dlatego lepiej tutaj przybyć z samego rana. W okolicy plaży nie ma żadnych sklepów, pamiętajcie więc o zabraniu wody i przekąsek. Na plażę dotrzecie kamienistą drogą prowadzącą z parkingu oddalonego o ok. 3 kilometry.
Elafonissi
Czym jeszcze może zaskoczyć grecka Kreta? Jedną z najsłynniejszych plaż w Europie, na której piasek ma różowy odcień! Elafonissi otoczona jest piękną i płytką laguną, dlatego tak często odwiedzana jest przez rodziny z dziećmi. Tak jak w przypadku Balos, plaża przyciąga tłumy – warto przyjechać tutaj o poranku.
Półwysep Akrotiri
Nie masz pomysłu na całodniową wycieczkę blisko Chanii? Udaj się na północny-wschód od miasteczka, na półwysep Akrotiri. To miejsce pełne pięknych plaż, jaskiń, zatoczek i prawosławnych klasztorów. Jedną z największych atrakcji tego półwyspu jest plaża Seitan Limania, czyli Zatoka Szatana, która wbrew pozorom wygląda… niebiańsko. Błękitny kolor wody, zygzak między skałami i kozy, które spacerują po skałach nadają temu miejscu niezwykły klimat. Inne plaże godne uwagi to:
Kalathas – piaszczysta i urokliwa, z niewielką wyspą blisko brzegu;
Stavros – położona wśród surowych gór i skał, znana z filmu „Grek Zorba”, który zdobył aż 3 Oskary!
Półwysep Akrotiri zachwyca nie tylko naturą. Na tym terenie znajdziecie piękne i zabytkowe monastyry. Najbardziej znanym jest klasztor Agia Triada. Tutejsi mnisi produkują oliwę, wino i ocet winny, które można zakupić na terenie monastyru. Niedaleko znajduje się też Katholiko – najstarszy klasztor na Krecie. Wycieczkę po półwyspie polecam zakończyć na wzgórzu Proroka Eliasza, skąd można podziwiać zachód słońca i panoramę Chanii.
Wąwóz Samaria
Wąwóz Samaria jest jedną najpopularniejszych atrakcji Krety. To najdłuższy kanion w Europie leżący na terenie Parku Narodowego Samaria w paśmie Gór Białych. Decydując się na jego przejście trzeba być świadomym wyzwań i trudności, ponieważ jego długość wynosi aż 18 km, a śliskie kamienie wcale nie ułatwiają zadania. Dlatego warto zakupić odpowiednią ilość wody i przekąsek, a także założyć czapkę i odpowiednie buty (najlepiej trekkingowe, które usztywnią kostki). Podczas wędrówki zobaczysz sporo malowniczych miejsc, m.in. opuszczoną wioskę Samaria i kamienny kościół św. Mikołaja.
Wąwóz Aradena
Zachodnia część Krety dostarcza różnych rozrywek, nawet tych najbardziej szalonych. Jeśli zapragniesz zastrzyku adrenaliny, wybierz się na wędrówkę przez Wąwóz Aradena. Znajdziesz tam łączący ściany wąwozu wiszący, żelazny most, z którego można skoczyć na bungee! To drugi, najwyższy most w Europie położony na wysokości 138 metrów. Koszt skoku wynosi 100 euro, ale myślę, że na takie przeżycie warto tyle wydać. W cenie pozostają wspomnienia oraz zdjęcia i wideo zapisane na karcie pamięci. Mniej odważne osoby mogą tutaj przybyć tylko dla pieszej wędrówki. Długość wąwozu to jedynie 7,5 km, które zwieńcza jedna z najpiękniejszych plaż w regionie Chanii – Marmara.
Udanej podróży!
Poradnik został stworzony we współpracy z Pauliną Kowarą.
Źródło: podrozezhubertem.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej