Kraje bałtyckie, w tym m.in. Łotwa wśród większości osób nie budzą aż tak dużego zainteresowania jak inne państwa Europy. Warto jednak pochylić się na tym regionem, ponieważ skrywa on wiele interesujących miejsc, czego przykładem jest chociażby Ryga – stolica wspomnianej wcześniej Łotwy. Poniżej znajdziecie zbiór podróżniczych tipów dotyczących poruszania się po tym mieście.
Zasady wjazdu
Łotwa należy zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.
Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Łotwy. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.
Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, to wszystkie zostały zlikwidowane.
Podróż do Rygi
W Polsce są trzy miejsca, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Rygi. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.
Ryanair: bilety z Warszawy-Modlina i Krakowa kupicie na stronie przewoźnika
LOT: bilety z Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika
airBaltic: bilety z Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Nocleg
Jeśli nie będzie Wam przeszkadzać obecność gospodarza w mieszkaniu, to z czystym sumieniem mogę polecić nocleg w apartamencie należącym do Stefaniji. W ofercie znajduje się jeden duży pokój, a także dostęp do współdzielonej łazienki i kuchni.
Transport w Rydze
Zacznę od dojazdu z lotniska do centrum miasta. Istnieją trzy sposoby różniące się głównie ceną i czasem przejazdu.
Najtańszą opcją jest wybranie autobusu linii nr 22, który kursuje między terminalem lotniska, a Starym Miastem w Rydze. Bilety można kupić w punkcie informacji turystycznej na lotnisku.
Drugim sposobem na dotarcie do centrum jest skorzystanie z minibusu nr 241, którego ostatnim przystankiem jest Katedrāle.
Ostatnią opcją jest wzięcie taksówki, które w większości należą do przewoźnika lotniczego airBaltic.
Jeśli chodzi o przemieszczanie się po mieście, warto korzystać z komunikacji miejskiej, która składa się z autobusów, trolejbusów i tramwajów. Bilety można zakupić tylko doładowując za określoną kwotę kartę e-tallon – można ją nabyć w punktach sprzedaży biletów i centrach obsługi klienta. Jeden bilet godzinny kosztuje 2,30 euro, z kolei całodobowy na wszystkie trasy 5 euro.
Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej w Rydze, w tym rozkłady jazdy oraz rodzaje i ceny biletów znajdziecie na stronie rigassatiksme.lv/en.
Płatność i ceny w Rydze
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Łotwie euro. Tamtejszymi bankami, które umożliwiają bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut są Citadele Banka, Luminor Bank, SEB Banka i Swedbank.
Ceny w Łotwie. jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej na Starym Mieście można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.
Ceny przykładowych produktów i potraw w Rydze (stan na sierpień 2022):
obiad w tańszej restauracji – od 7 do 9 euro
zestaw fastfood (burger, frytki, napój) – od 6 do 8 euro
woda 1,5 l – od 0,3 do 0,5 euro
lokalne piwo 500 ml – od 0,9 euro w sklepie do 3 euro w restauracji
Coca-Cola 1,5 l – od 1,80 do 2 euro
Będąc w Rydze warto odwiedzić sieć restauracji Lido, które oferują smaczne posiłki w przystępnych cenach. Szczególnie polecam lokal zlokalizowany przy ulicy Krāmu iela 2, ze względu na dogodne położenie i klimatycznie zaaranżowane wnętrze.
Tak jak wspomniałem na początku, Ryga nie należy do miast obleganych przez turystów. Mimo to stolica Łotwy skrywa wiele ciekawych miejsc, będących prawdziwą mieszanką kulturową i językową – można tam spotkać wiele budynków z okresu secesji i socjalizmu, a w samym mieście natknąć się na wiele języków. Oprócz języka łotewskiego, często słyszy się tam również język rosyjski, estoński, litewski i angielski.
Na pierwszym miejscu ryskiej listy must see powinno się znaleźć Stare Miasto wpisane na listę UNESCO. Będąc tam warto odwiedzić Bramę Szwedzką, średniowieczne kamienice Trzej Bracia, Łotewską Operę Narodową, Dom Bractwa Czarnogłowych, a także średniowieczny kościół luterański.
Obowiązkiem każdej osoby zwiedzającej Rygę powinno być również zobaczenie Pomniku Wolności, parku Bastejkalns, Soboru Narodzenia Pańskiego oraz Łotewskiej Akademii Nauk, która wyglądem przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Jeśli starczy wam czasu warto także odwiedzić Targowisko Centralne ze straganami warzywnymi, rybnymi, a także The Corner House, czyli dawne więzienie KGB, w którym obecnie mieści się Muzeum Okupacji Łotwy.
Źródło: podrozezhubertem.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej