sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Agadir - ogrody królewskie, Atlantyk i kozy na drzewach
2022-07-22 13:31

Piaszczyste plaże, przejrzysty i rozgrzany przez cały rok Ocean Atlantycki, królewskie ogrody oraz… kozy na drzewach? Tak! I wcale nie musicie jeździć do wielu różniących się miejsc na mapie świata, wystarczy, że odwiedzicie marokański Agadir. To miasto nie dość, że łączy wszystkie wcześniej wspomniane cechy, to razem dodaje od siebie kolejne elementy, które gwarantują mieszankę idealną. Można spotkać tu również przyjaznych i otwartych ludzi, których gościnę zapamiętacie na zawsze. Zapraszamy do poradnika o marokańskim Agadirze!


Zasady wjazdu

 

 

Maroko leży w północno-zachodniej Afryce, więc podróż innym środkiem transportu niż samolotem nie będzie w tym przypadku zbyt komfortowa, jeśli wybieramy się na zwykły urlop. Do podróży niezbędny nam będzie paszport, który musi być ważny przez cały okres pobytu w Maroku. Jeśli nie przebywamy w Maroku dłużej niż 90 dni, nie będziemy potrzebowali wizy.

 

 

Obecnie obowiązujące ograniczenia związane z COVID-19 pozwalają odwiedzić Maroko pod następującymi zasadami: osoby zaszczepione na Covid-19 nie potrzebują nic więcej niż dowód zaszczepienia, osoby niezaszczepione na Covid-19 muszą ukazać przy przekraczaniu granicy negatywny test PCR-RT, nie starszy niż 72 godziny.

 

 

Podróż do Agadiru

 

 

Z Polski bezpośrednio do Agadiru możemy dotrzeć bezpośrednio z dwóch największych polskich miast:

Kraków: ze stolicy Małopolski do Agadiru możemy dotrzeć bezpośrednio liniami Ryanair i będzie to najkorzystniejsza cenowo opcja.
Warszawa: ze stolicy Polski do Agadiru możemy dotrzeć liniami Smartwings, jednak będzie to opcja zdecydowanie droższa (minimum dwa razy droższe bilety z obserwacji).

 

 

Płatność i ceny w Agadirze

 

 

Obowiązującą walutą w Maroku jest dirham marokański. Przed wylotem z Polski najlepiej zaopatrzyć się w euro lub dolary, które na miejscu w kantorach lub hotelach będzie można wymienić na lokalną walutę. Na ten moment przelicznik na dirhamy ze złotówek wygląda tak (stan na 12 lipca 2022 roku) 1MAD = 0,47 PLN.

 

 

Oczywiście w miejscach gdzie można płacić kartą najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę dostępną w ofercie. Wypłata lokalnej waluty lub Euro z bankomatów jest uzależniona od banku, który jest właścicielem bankomatu. Średnio koszt prowizji za wypłatę wynosi około 45 MAD, ale rozstrzał jest duży i może wynosić 20-90 MAD. Najlepiej jest wypłacać w bankomatach lub siedzibach banku „Credit du Maroc”.

 

 

Ceny na miejscu są stosunkowo niskie. W sklepach z pamiątkami, na bazarach lub w taksówkach możemy się targować, ale należy pamiętać, że Marokańczycy są w tym dobrzy i nieustępliwi. Nie bójmy się targować tak czy tak, bo często ceny proponowane nam na początku mogą być mocno zawyżane. Oto przykładowe ceny z Agadiru:

 

chleb – 2 MAD
butelka wody – 4-6 MAD
piwo w butelce – 10MAD
shisha – 60-80 MAD
obiad – 80-130 MAD

 

 

Będąc w Agadirze polskie sieci komórkowe będą działać, lecz używanie internetu lub wykonywanie połączeń mija się z celem – jest to masakrycznie drogie! 10 minut używania standardowego internetu na naszej karcie może kosztować nas już parę stówek. Polecamy zdecydowanie kupić na miejscu lokalną kartę SIM marokańskiej sieci. Dostępne są one w praktycznie każdym sklepie, szczególnie supermarketach. Koszt takiej karty to 70 MAD. Możemy wykupić sobie na karcie SIM pakiet internetu, który powinien działać nam wszędzie bez problemu. 5GB to koszt 50 MAD. Polecamy kartę INVI, gdyż posiada ona najlepszy zasięg z dostępnych opcji.

 

 

Transport w Agadirze

 

 

Po samym Agadirze możemy bezpiecznie i spokojnie poruszać się pieszo. Większość atrakcji znajduje się w promieniu przejścia 30 minut spacerem. Inną opcją są miejskie autobusy. Koszt bilety jest zależny od odległości jaką chcemy przejechać, ale ceny wahają się od 5 do 15 MAD za przejazd. Bilety można zakupić bezpośrednio u kierowcy autobusu. Po Agadirze krąży wiele taksówek, które są dla nas kolejną opcją transportu. Dzielą się one na dwa typy, rozróżniane w kolorach. Pomarańczowe taksówki zabierają do max 3 osób, a żółto- białe mogą zabrać nawet 7 osób. Różnica na kilometrze między taksówkami to 0,4 MAD.

 

W taksówkach możemy się targować o cenę. Pamiętajcie żeby zawsze zwrócić uwagę czy taksometr jest wezerowany i włączony. Średni koszt jazdy po Agadirze to 10 MAD. Płatności najlepiej dokonywać w lokalnej walucie. Każdy kierowca ma swój własny przelicznik z Euro i często tak też można dokonać płatności, ale będzie to dla nas skrajnie niekorzystne.

 

W Agadirze jak i całym Maroku możecie widywać dużo policji. Mundurowi stoją na rondach kierując ruchem lub tylko sprawdzają czy wszystko jest w porządku podczas swoich patroli. Zawsze są pomocni, nawet i chętnie odpowiedzą na wasze pytanie, niezależnie od jego treści.

 

 

Noclegi

 

 

Sam Agadir nie powinien przerażać turysty cenowo. Da się tu znaleźć pokój hotelowy w dobrej cenie, jak i całe mieszkanie i mieć większy komfort. Oto parę propozycji od nas:

Argana Hotel
Mabrouk Hotel
Allegro Agadir

 

 

Co zwiedzić w Agadirze?

 

 

Muzeum of Amazingh Culture Agadir – w tym muzeum możemy zobaczymy kulturę rdzennych Berberów, ich styl ubioru oraz codzienne życie. Kultura Berberska jest wciąż żywa w Maroku, a dialekt jest używany w wielu miejscach na terenie całego państwa. Eksponaty muzealne są dobrze opisane w języku angielskim i francuskim, także nie powinno być problemów ze zrozumieniem opisów. Koszt jednorazowego biletu to 20 MAD.

 

Objazd po Agadirze – możemy skorzystać z kolejki na zasadzie hop on Hop off. Zobaczysz z niej przepiękną marinę Agadiru, meczet w centrum miasta, ogrody królewskie (otwary jest tylko jeden – Jardind’Olhao), starszą część miasta z lokalsami i ich sklepami, główną promenadę Agadiru i wiele innych. Koszt biletu na taką objazdówkę to 18 MAD. Kolejka odjeżdża z placu na przeciw Agadir Birds Valeley.

 

 

Crocoparc – to bardzo bogaty park zoologiczny. Znajduje się tu ponad 300 krokodyli, legwany, żółwie, węże i małpy. Znajdziecie tu też wiele gatunków roślin sprowadzonych z całego świata, laboratorium, gdzie możecie zobaczyć jak wykluwają się krokodyle i jak wychowują się małe żółwie. W pakiecie odwiedzin są też takie atrakcje jak pokaz powstawania papirusu, karmienie krokodyli, mini park linowy oraz plac zabaw dla dzieci. Koszt biletu wstępu to 75 MAD.

 

 

Souk El Had – to lokalny bazar, gdzie znajdziemy dosłownie wszystko, a nawet „mydło i powidło”. Od warzyw i owoców, poprzez ubrania, wyroby srebrne, skórzane i drewniane lub oleje arganowe. Nie bójcie się targować na miejscu! Targ jest czynny codziennie, wyjątek stanowi poniedziałek.

 

 

Agadir Oufella (Kasba) – to góra widoczna z każdego miejsca w Agadirze. Miejsce pierwszych obwarowań Agadiru, po których pozostały tylko ruiny. Z góry rozciąga się przepiękna panorama Agadiru oraz okolic. Na zboczu góry widoczny jest napis w języku arabski, który w wolnym tłumaczeniu to „Allah, Honor, Naród”. Na szczyt możemy dostać się taksówką lub autobusem.

 

 

Agadir birds Valley – jest to lokalne mini Zoo. Lokalsi spędzają tu czas wolny ze swoimi dziećmi. Możemy tu zobaczyć różnego rodzaju ptactwo, a także parę gatunków małp. Wstęp jest wolny.

 


Marina i port rybacki – marina jest miejscem luksusowym jak na standardy Agadiru. Dużo tu europejskich sklepów i restauracji z wyśmienitymi, lecz drogimi potrawami. Na tyłach Mariny znajduje się port rybacki, który też warto odwiedzić. Znajdziemy tam smażalnie ryb i knajpy z owocami morza, które nie dość że słyną ze świetnej jakości, to mają o wiele niższe ceny niż restauracje na Marinie i możemy się w nich poczuć jak prawdziwy Marokańczyk.

 

Paradise Valley – to ukryte pośród gór jezioro, w którym możemy zaznać rajskiej kąpieli. Na miejscu znajduje się mini wodospad, ale żeby do niego dojść trzeba założyć wygodne buty, bo trasa nie jest łatwa. Jak już dotrzemy na miejsce, to zostaje nam tylko zrelaksować się i odpłynąć myślami.

 

 

Marrakesz – fajną opcją jest wycieczka z Agadiru do Marrakeszu. Wycieczkę możemy zrealizować na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest jazda autobusem, który jedzie około 5 godzin, niestety często jest przepełniony i nie ma klimatyzacji. Lepszą opcją jest wynajęcie samochodu, co będzie nas kosztować około 250 MAD za jeden dzień. Czas podróży skraca nam się wtedy do 3 godzin, a komfort podróży zwiększa się o tysiąc procent.

 

 

Taghazut – to miejscowość oddalona od Agadiru około 24 kilometry. Zwane jest wioską surferską lub niebieską wioską, idealne dla zwolenników tego sportu.

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Katarzyną Niewójt. Podobał Wam się ten poradnik? Sprawdźcie też inne nasze Poradniki Podróżnika!

 

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: