Wielu osobom Włochy kojarzą się przede wszystkim ze świetnią kuchnią. Nic w tym dziwnego. W końcu to w tym kraju rozsławiona została pizza i makaron. Jednym z włoskich miast, które najbardziej kojarzy się z pysznym jedzeniem jest Bolonia, stolica regionu Emilia-Romania. Jakie atrakcje warto zwiedzić w tym mieście? Czego spróbować z tamtejszej kuchni? Tych i wiele innych informacji dowiecie się czytając najnowszy Poradnik Podróżnika!
Podróż do Bolonii
W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Bolonii. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.
Ryanair: bilety z Krakowa, Katowic, Wrocławia i Warszawy-Modlina kupicie na stronie przewoźnika
Wizzair : bilety z Warszawy-Chopina kupicie na stronie przewoźnika
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Noclegi
Niestety nie jestem w stanie polecić Wam noclegu, ponieważ z żadnego nie korzystałem. Mogę jedynie zasugerować Wam wyszukanie go na popularnych serwisach – airbnb.pl, booking.com i momondo.pl .
Transport w Bolonii
Na początek przedstawię trzy możliwe opcje dostania się z Portu lotniczego im. Guglielmo Marconiego w Bolonii do centrum miasta.
Pierwszą z nich jest skorzystanie z autobusu miejskiego linii nr 91 lub 81, który kursuje do stacji kolejowej Stazione Centrale w Bolonii. Uwaga, autobus nie przejeżdża obok terminala! Aby do niego wsiąść należy dostać się na oddalony o ok. 1 km przystanek znajdujący się w dzielnicy Birra. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 1,5 euro i można go kupić w sklepie Carrefour w terminalu na lotnisku.
Drugą, droższą opcją jest przejazd specjalnym busem, który zabiera podróżnych spod samego terminala do Stazione Centrale. Przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów. Bilet kosztuje 6 euro i upoważnia on także do korzystania przez 75 minut z autobusów wszystkich linii w Bolonii. Dzieci poniżej metra wzrostu nie płacą za przejazd.
Ostatnim, a zarazem najdroższym sposobem na dostanie się z lotniska do centrum Bolonii jest wzięcie taksówki. Jeden kurs powinien kosztować 20 euro wzwyż.
Jeśli chodzi o przemieszczanie się po samej Bolonii to najlepiej poruszać się autobusami lub pieszo, ponieważ odległości między najważniejszymi atrakcjami miasta nie są duże. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w kioskach oraz w automatach przy przystankach.
Wszystkie informacje o liniach i ich rozkładach jazdy znajdziecie na stronie komunikacji miejskiej w Bolonii.
Płatność i ceny w Bolonii
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące we Włoszech euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Unicredit i Raiffaisen.
Ceny we Włoszech, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.
Ceny przykładowych produktów i potraw w Bolonii (stan na maj 2022):
pizza – od 5 do 10 euro
makaron gnocchi z dodatkami – 9-14 euro
woda 2 l – 0,5-1 euro
piwo 500 ml – od 1 w sklepie do 4 euro w restauracji
chleb – od 1,50 do 2 euro
kawa cappuccino – od 0,90 do 1,5 euro
pocztówka – 0,5 euro
magnes – 1-2 euro
Polecane restauracje w Bolonii
Bolonia to nie tylko kolebka nauki, ale również najlepszej włoskiej kuchni. Oprócz różnych wariantów pizzy, są tu również serwowane pyszne kiełbasy i szynki, a także wszystkie rodzaje makaronów. To stąd rozpowszechniło się bardzo szybko gelato, czyli lody rzemieślnicze.
W związku z tym chciałem wam polecić parę restauracji i kawiarni, do których warto zaglądnąć przemierzając bolońskie ulice.
Bottega Portici-2 Torri – kawiarnia z przekąskami kuchni bolońskiej
Pizzeria Altero-Via dell’indipendenza – pizza na kawałki w przystępnych cenach
Mò Mortadella Lab – delikatesy z kanapkami z mortadelą, serami i warzywami
MozzaBella-Pratello – typowo włoska restauracja z przystępnymi cenami
Co zwiedzić w Bolonii?
Bolonia to liczące 390 tys. mieszkańców miasto, które żeby je zwiedzić wystarczą maksymalnie trzy dni. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będą w tej metropolii jest stare miasto. Na jego terenie zlokalizowane są znane większości turystom dwie wieże mieszkalno-obronne z XII wieku. Nieopodal budowli znajduje się plac Maggiore z fontanną Neptuna, pałacami Re Enzo i dei Banchi oraz z bazyliką św. Petroniusza – wejście do świątyni jest darmowe.
Następnie warto udać się do Mercato di Mezzo, czyli typowego włoskiego targu z makaronami, mięsem, serami i pizzą. Szczególnie polecam przejść się ulicą Pescherie Vecchie, przy której mieści się wiele sklepików spożywczych i restauracji. Dodatkowo na mapie turystycznej Bolonii powinna zostać umieszczona bazylika św. Stefana, a także teatr Comunale di Bologna. Zwiedzanie bazyliki wraz z całym kompleksem jest darmowe.
Na deser warto zostawić Uniwersytet Boloński, czyli najstarszy tego typu obiekt w Europie oraz sanktuarium Madonny San Luca położone na zalesionym wzgórzu Monte della Guardia – można dostać się tam pieszo lub autobusem linii nr 58.
Źródło: podrozezhubertem.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej