Grecja stała się najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym 2022 roku, lecz Saloniki wciąż pozostają niedocenione przez turystów. To prężnie rozwijające się, tętniące życiem miasto, a jednocześnie centrum tradycji będące stolicą Macedonii i posiadające niezwykle ciekawą historię. Czym zachwyca to miejsce i co warto zobaczyć podczas tygodniowego pobytu? Tego i wielu innych przydatnych informacji dowiecie się z najnowszego Poradnika Podróżnika!
Zasady wjazdu
Grecja, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej zapewnia podróżnym przybywającym z Polski i innych krajów należących do wspólnoty prawo do swobodnego przemieszczania się i do pobytu. Niemniej na pobyt powyżej 90 dni należy uzyskać pozwolenie, które w przypadku Salonik wydawane jest przez Wydział Policji ds. Cudzoziemców.
Podróżujący mogą przekroczyć za to granicę zarówno na paszporcie (w tym paszporcie tymczasowym), jak i na dowodzie osobistym. Nie obowiązują ich też żadne inne dodatkowe wymogi. Podobnie jest zresztą ze wszystkimi obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 – Grecja zniosła wszelkie restrykcje wjazdowe. Nie trzeba więc potwierdzać przebycia szczepienia ani okazywać negatywnego wyniku testu. Nie obowiązuje również wymóg noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Obowiązek pozostaje jednak w środkach transportu publicznego.
Podróż do Salonik
Podróż nie wydaje się być problematyczna, zwłaszcza że istnieją loty bezpośrednie z Krakowa i Warszawy. Podróżując z innych polskich miast trzeba nastawić się na odbycie jednej przesiadki, ale czas podróży nie powinien się szczególnie wydłużyć. Loty obsługiwane są przez różne linie lotnicze, w tym przez Lufthansę, Ryanaira czy WizzAira. Ceny zaczynają się zaś od kilkudziesięciu bądź kilkuset złotych, w zależności od miasta.
Podobnie jak w przypadku innych podróży, warto jednak sprawdzać oferty na portalach takich jak skyscanner.com, gdzie ceny biletów mogą okazać się znacznie tańsze niż na oficjalnych stronach przewoźników.
Transport w Salonikach
Sporym problemem z jakim można spotkać się podczas pobytu w Salonikach jest słabo zorganizowana komunikacja miejska. Przystanki często są mało widoczne bądź nieoznaczone, a na żadnym z nich nie znajdują się rozkłady jazdy. Zamiast pytać mieszkańców o drogę, można jednak skorzystać z aplikacji Moovit, zagranicznego odpowiednika jakdojade.pl.
Większość tras da się pokonać także pieszo, a jeśli ktoś miałby dość krętych i stromych uliczek, możliwe jest też wypożyczenie samochodu, czego dzienny koszt wynosi około 15 euro. Tego typu usługami zajmuje się między innymi wypożyczalnia Chalkidiki Cars. Jest to opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że taksówki pobierają tam wysokie opłaty za każdy kilometr jazdy, a wcześniejsze skontrolowanie ceny w aplikacji Ubera nie jest możliwe.
Noclegi
Ogromnym plusem Salonik jest zaś to, że większość punktów noclegowych znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji, a ceny są porównywalne do tych w Polsce. Warto jednak korzystać przy tym z serwisów takich jak Booking czy Airbnb, gdyż często ceny rezerwacji dokonywanych bezpośrednio w hotelach i hostelach okazują się wyższe.
Wyżywienie
Będąc w Salonikach, koniecznie trzeba spróbować greckich przysmaków, w tym musaki, tzatziki i gyrosu oraz świeżych ryb i owoców morza. Ceny zbliżone są do tych w Polsce, a w niektórych lokalach można liczyć na darmową wodę i przekąski. Większość kawiarni i barów, zwłaszcza tych w centrum miasta dołącza do napojów miseczkę popcornu, a w restauracjach często oferowane są darmowe kawałki ciasta.
Jeśli ktoś jest fanem stołówkowego jedzenia, a jednocześnie chce zaoszczędzić trochę pieniędzy, Saloniki będą dla niego idealne. To jedno z nielicznych miast na świecie, gdzie codziennie możecie zjeść za darmo – stołówka na Kampusie Arystotelesa kilka razy dziennie wydaje w pełni darmowe i bardzo smaczne posiłki.
Dla tych gustujących w klasycznych restauracjach również coś się znajdzie. Mieszkańcy i lokalni przewodnicy mówią, że wystarczy zamknąć oczy i wybrać przypadkowy lokal, a i tak będzie smacznie. I mają rację! Grecy uwielbiają gotować, a restauracje zapełnione są nawet w środku tygodnia. W szczególności polecam natomiast:
Salento Wood Fired Food Street
To Tarti Mezedopoleion
Grec Restaurant
Kanoula
The Prytaneion
Płatność i ceny
W większości sklepów, barów i restauracji dostępna jest opcja dokonywania transakcji bezgotówkowych, więc najlepszą opcją w Salonikach będzie karta Revolut, oferująca bezproblemowe wymienianie złotówek na euro po najkorzystniejszym kursie. Co istotne, można korzystać zarówno z karty fizycznej, jak i wirtualnej. Na wypadek chęci zakupu jakiejś pamiątki w lokalnym sklepiku bądź wizyty na jednym z tamtejszych targów warto jednak przygotować sobie kilka euro w gotówce.
Ceny podstawowych produktów wzrosły nieco po wstąpieniu przez Grecję do strefy euro i obecnie są wyższe niż w Polsce. Poniżej znajdują się przykładowe produkty wraz ze średnimi cenami:
Chleb – 0,90 EUR
Mleko – 1 EUR
Woda mineralna 1.5l – 0,60 EUR
Piwo – 1-2 EUR (w barach ok. 3,50)
Pizza – 7 EUR
Musaka – 9 EUR
Sos tzatziki – 3 EUR
Gumy do żucia – 2,50 EUR
Co warto zobaczyć w Salonikach?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że Saloniki są miastem kontrastów. Podczas kilkudniowego pobytu w tym miejscu warto więc zobaczyć różne jego odsłony – podziwiać piękne krajobrazy, sprawdzić, jak obecnie żyje się tam mieszkańcom i przejść się całym szlakiem historycznym.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Salonik jest Biała Wieża – niegdyś więzienie, a dzisiaj muzeum miasta. Do innych muzeów, które z pewnością zasługują na uwagę, zaliczyć można w szczególności Municipal Art Gallery, Muzeum Atatürka czy Muzeum Archeologiczne, w którym znajdziecie eksponaty z różnych okresów historii. Koszt wstępu do każdego z nich to kilka euro.
O bogatej, wielokulturowej historii świadczą także liczne ruiny pochodzące z różnych okresów, między innymi wielokrotnie oblegane mury bizantyjskie, chroniące miasto przed najazdami wrogich imperiów. Klimat miasta z tamtego okresu można poczuć również podczas spaceru po mieście – w wielu miejscach ukryte są pozostałości po murach, ulicach i budynkach z czasów Bizancjum, a najpopularniejszym z nich jest Roman Forum.
Podczas pobytu w Salonikach warto udać się na dłuższy spacer i zobaczyć także pozostałe zabytki – pomniki wielkich osobistości takich jak Aleksander Wielki, którego podobiznę zobaczyć można przy głównej promenadzie w Salonikach, czy wspaniałe świątynie. Do najpopularniejszych z nich należą cerkiew Hagia Sophia oraz bazylika św. Dymitra, ale z pewnością warto wchodzić i do tych mniejszych świątyń prawosławnych, gdzie często rozdawany jest tak zwany święty chleb.
Zobaczenie wszystkich wymienionych wyżej miejsc i spacer po centralnej części miasta to jednak za mało. Podczas kilkudniowej podróży do Salonik totalnym must see powinny być też różnorakie krajobrazy. I mowa tu nie o widoku na morze z głównej promenady czy z jednego z mniejszych punktów widokowych, takich jak zamek Acropolis, lecz o zapierającej dech w piersiach panoramie rozciągającej się ze szczytu góry Chortiatis.
Na górę dostać można się zarówno samochodem, jak i pieszo. Droga jest dosyć wyboista i prowadzi przez las, ale zdecydowanie warto poświęcić kilka godzin, by móc podziwiać tak piękne widoki. Warto jednak pamiętać, że wejście na drugą górę, znajdującą się tuż obok, nie jest możliwe – mieści się tam baza wojskowa i wstęp dla turystów jest tam zakazany.
Jeśli chodzi zaś o piękne widoki, to z pewnością warto odwiedzić pobliski Półwysep Chalcydycki, który miejscowi nazywają skróconą nazwą Chalkidiki. Mieszczą się tam bardzo urokliwe wsie, w większości z nich znajdują się też kurorty lub campingi. Od siebie polecić mogę miejscowość Kalamitsi, mieszczącą się w najbardziej wysuniętej na południe części Półwyspu. Na miejscu oprócz kąpieli w morzu koniecznie zaliczyć trzeba spacer po skałkach, z których rozciągają się piękne widoki na zatoki, góry i Morze Egejskie.
Poradnik powstał we współpracy z Martyną Rajchel
Źródło: podrozezhubertem.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej