Czy słyszeliście kiedyś o Cymru? Jeśli tak, to podziw dla Was. Dla tych, którzy jednak nie słyszeli i nie wiedzą postaram się szybko wytłumaczyć. Cymru to Walia, tylko po walijsku. Tak tamtejsza ludność nazywa swój kraj, który niedawno miałem okazję poznać na kilkudniowym rodzinnym wypadzie. Prezentując Walię skupię swoją uwagę głównie na północnej części kraju, w tym na magicznym Parku Narodowym Snowdonia. Jak przemieszczać się po Walii? Co dodać na swoją listę must see planując podróż właśnie tam? Tego dowiecie się z naszego najnowszego Poradnika Podróżnika.
Zasady wjazdu
Walia jest krajem wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, przez co przepisy wjazdowe są takie same jak do Anglii czy Szkocji. Oznacza to, że Walia nie należy do Unii Europejskiej ani do strefy Schengen.
W związku z tym osoby podróżujące do tego kraju muszą posiadać ważny paszport. Wyjątek stanowią podróżni mający status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, którzy uzyskali swój status na podstawie dowodu osobistego – mogę one podróżować na Wyspy jedynie na dowodzie osobistym do 31 grudnia 2025 roku.
Jeśli chodzi o ograniczenia związane z pandemią koronawirusa to Walia, jak również cała Wielka Brytania zniosła wszystkie restrykcje wjazdowe, w tym okazanie negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.
Podróż do Walii
Niestety, obecnie nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Walii. Istnieje jednak możliwość przylotu do położonych niedaleko miast Anglii, z których na kilka sposobów można się dostać do Walii.
W Polsce jest parę miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Manchesteru, Birmingham i Liverpoolu.
Ryanair: bilety z Bydgoszczy do Birmingham, z Gdańska do Manchesteru i Birmingham, z Rzeszowa i Katowic do Manchesteru, z Krakowa, Poznania i Warszawy do Birmingham, Liverpoolu i Manchesteru, ze Szczecina do Liverpoolu, a także z Wrocławia do Manchesteru i Liverpoolu znajdziecie na stronie przewoźnika.
Wizz Air: bilety z Gdańska i Katowic do Liverpoolu, z Krakowa i Wrocławia do Birmingham, z Warszawy do Birmingham i Liverpoolu znajdziecie na stronie przewoźnika.
EasyJet: bilety z Krakowa do Manchesteru i Liverpoolu znajdziecie na stronie przewoźnika.
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Noclegi
Niestety, nie mogę z czystym sumieniem polecić Wam noclegu, ponieważ ten, z którego korzystałem pozostawiał trochę do życzenia. Mogę jedynie zasugerować Wam wyszukanie noclegu na popularnych serwisach – airbnb.pl, booking.com i momondo.pl.
Płatność i ceny w Walii
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązującego w Walii funta szterlinga. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest m.in. Lloyds.
Ceny żywności, jak również innych produktów w Walii są wyższe niż w Polsce. Tyczy się to również wielu usług, w tym m.in. hotelarskich.
Ceny przykładowych produktów w Walii (stan na kwiecień 2022):
Chleb – od 1 do 2 funtów
1,5 l butelka wody mineralnej – od 0,5 do 1 funta
Piwo butelka 500 ml – od 1 do 2 funtów
Duża paczka chipsów – od 1 do 1,50 funta
Pizza – od 9 do 13 funtów w zależności od rozmiaru
Ryba z frytkami – od 5 do 8 funtów
Jacket potato (angielski pieczony ziemniak faszerowany najczęściej fasolką, bekonem i serem cheddar) – od 4 do 7 funtów
Transport po Walii
Na początku kilka słów o podróży do Walii z przywołanych przeze mnie wcześniej lotnisk w Birmingham, Manchesterze i Liverpoolu. Najbardziej komfortową opcją jest wypożyczenie samochodu, którym będziecie również podróżować po Walii – najlepiej ocenianymi wypożyczalniami na terenie Wielkiej Brytanii są Enterprise, Budget i Avis. Drugą opcją jest skorzystanie z transportu kolejowego. Ze wszystkich trzech miast do różnych miejsc w Walii kursują pociągi należące m.in. do Avanti West Coast i Transport for Wales Rail.
Teraz przejdźmy do podróżowania po Walii. W tym przypadku również najlepszym środkiem transportu jest samochód, który można wypożyczyć w wyżej wymienionych wypożyczalniach. Przejazdy kolejowe to kolejna opcja warta wypróbowania.
Ostatnią preferowaną przeze mnie opcją są przejazdy autobusami. Kursują one głównie pomiędzy miastami, a także największymi atrakcjami kraju. Połączenia i rozkłady jazdy znajdują się m.in. na stronie arrivabus.co.uk, llewjones.com, lloydscoaches.com, gwynforcoaches.co.uk i traveline.cymru.
Co zwiedzić w Walii?
Tak jak wspominałem na początku, skupię się głównie na północnej części Walii. Podróżując po tym kraju koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Snowdonia, który mieści w sobie wiele ciekawych i zapierających dech w piersiach miejsc. Takim przykładem jest chociażby Snowdon, czyli najwyższy szczyt Walii wznoszący się na wysokość 1085 m n.p.m. Wspinając się na niego warto wybrać trasę z miejscowości Pen-y-Pass, która wiedzie obok malowniczych polan oraz jezior Glaslyn i Llyn Llydaw. Tuż przed wejściem na szlak znajduje się parking dla samochodów osobowych, co umożliwia komfortowy dojazd pod samą górską ścieżkę – miejsce parkingowe jest płatne i należy je zarezerwować z wyprzedzeniem.
Po zobaczeniu "serca" Snowdonii warto odwiedzić przełęcz Pen-y-Pass, która ciągnie się od miejscowości o tej samej nazwie do Llanberis. Na długości od Pen-y-Pass do Nant Peris przy drodze co jakiś czas znajdują się miejsca parkingowe, z których odjeżdżają autobusy. Można się nimi dostać do wspomnianego wcześniej placu parkingowego zlokalizowanego przy wejściu na szlak na Snowdown – tutaj znajdziecie rozkłady jazdy. Koszt przejazdu w dwie strony to 3 funty – bilet można kupić u kierowcy.
Po przełęczy Pen-y-Pass warto się udać do Llanberis, w którym znajdziecie zamek Dolbadarn, jeziora Llyn Padarn i Llyn Perris, a także wodospad Ceunant Mawr. Z Llaberis jeździ również kolejka górska na sam szczyt Snowdonu – bilety na przejazd możecie kupić na stronie snowdonrailway.co.uk.
Następnym punktem podróży powinna być wyspa Anglesey, która z lądem jest połączona mostem. To tam znajduje się m.in. miejscowość o najdłuższej nazwie na świecie – Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch oraz malowniczo położone miasto Holyhead z małą wysepką South Stack, na której zlokalizowana jest latarnia morska – obecnie wejście na teren obiektu jest niemożliwe. Anglesey skrywa również wiele piaszczystych plaż otoczonych skałami. Przykładem są chociażby Porth Dafarch, Porth y Post i Porth Diana.
Innymi miejscami, które można odwiedzić są Caernarfon skrywający warowny zamek i mury obronne, Betws-y-Coed, przez który przepływa rzeka Afon Llugwy, kamieniołomy w Talysarn oraz plaże w Dinas Dinlle i Morfa Bychan.
Walia to ciekawy i często niedoceniany europejski kraj, który skrywa wiele pięknych miejsc. Średniowieczne zamki, piaszczyste plaże, wszechobecna zieleń i zwierzęta, szczególnie owce spacerujące po ulicach górskich miasteczek idealnie oddają charakter Walii. Jeśli pragniecie odpocząć od zgiełku codzienności i pobyć sam na sam z naturą to Walia jest idealnym miejscem dla Was.
Źródło: podrozezhubertem.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej