sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Świdnica: Będzie wielka międzynarodowa wyprawa
2008-12-19 11:46

Odtworzono pamiętniki, przygotowano spektakl, który zostanie wystawiony w europejskich miastach, będzie też wielka wyprawa śladami Christiana Czepki. Czepko ponad 350 lat temu wędrował w poszukiwaniu wsparcia finansowego i politycznego dla budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Ta perła architektury znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Parafia Ewangelicko-Augsburska i władze Świdnicy chcą wrócić do historii!


– Dlatego planujemy przemierzyć trasę, którą pokonał pieszo, konno i statkiem Christian Czepko. Wiodła ona przez Polskę, Niemcy, Danię aż do Szwecji. Trafiał na ówczesne dwory, rozmawiał z bogatymi, wpływowymi magnatami. I wszędzie szukał poparcia dla idei budowy Kościoła Pokoju, który zachował się do dziś – mówi ksiądz radca Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Świdnicy.

W efekcie projektu realizowanego wspólnie przez parafię i władze Świdnicy wydano pamiętnik z wyprawy Christiana Czepki – „Podróż szwedzka”, który wkrótce będzie dostępny w księgarniach. Również kilka dni temu zaprezentowano spektakl, przygotowany przez aktorów Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. W 2009 r. sztuka zostanie pokazana w Niemczech, Dani i Szwecji. Europę objedzie specjalna wystawa, a także zostaną zorganizowane trzy konferencje poświęcone wyprawie oraz dziedzictwu obiektów UNESCO.

– Ten pierwszy etap podróży, to dobra okazja do promocji Kościoła Pokoju i innych obiektów dziedzictwa UNESCO, w którą się włączamy. Ale na tym nie chcemy poprzestać. Rozpoczęliśmy starania o pozyskanie funduszy na przygotowanie prawdziwej europejskiej wyprawy śladami Christiana Czepki – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Wyprawa planowana jest na 2010 r. Ma wyruszyć dokładnie 5 maja. Tego dnia, tyle że w 1654 r., podróż rozpoczął Christian Czepko. Organizację przedsięwzięć promocyjnych finansuje miasto Świdnica przy wsparciu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do przedsięwzięcia dołączyło również Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Wyprawa w 2010 r. nie będzie możliwa bez wsparcia funduszy europejskich, a o te partnerzy projektu rozpoczęli już starania.

Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki to pomysł na powrót do historii. Odkrycie po 350 latach niesamowitych zapisków założyciela Kościoła Pokoju w Świdnicy z podróży po Europie, zainspirowało świdniczan do odwiedzenia miejsc, które niegdyś wsparły finansowo budowę świątyni. Wyprawa to odtworzenie historycznej podróży po Polsce, Niemczech, Danii i Szwecji jako rodzaj podziękowania za pomoc finansową i wsparcie polityczne oraz prezentacja dziejów Kościoła Pokoju i miasta Świdnicy. Wyprawa będzie odtworzona – w miarę możliwości – z wykorzystaniem ubiorów, środków lokomocji, elementów ekwipunku i towarzyszącej muzyki z XVII w. Przy historycznej wyprawie zostanie wykorzystana najnowocześniejsza komunikacja – kamery internetowe, telebimy, przekazy satelitarne. Ekspedycji będą także towarzyszyć dziennikarze i ekipa filmowa.

- Książka
„Podróż szwedzka”, pamiętnik Chrystiana Czepki, została wydana w trzech wersjach językowych. Oryginałem jest tekst staroniemiecki. Tłumaczenie polskie zostało poddane stylizacji barokowej. Wersja angielska pamiętnika ma wymiar uniwersalny – to współczesny przekład zrozumiały dla każdego czytelnika.

Sztuka
Promocji książki towarzyszy spektakl teatralny p.t. „Mądry tak nie podróżuje…”, w całości oparty na pamiętniku Christiana Czepki. Występują w nim artyści Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. Muzykę do przedstawienia skomponował Andrzej Zarycki krakowski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracował m.in. z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk. Pisał również muzykę do piosenek m.in. Barbary Stępniak, Katarzyny Jamróz, Pauliny Bisztygi, Katarzyny Groniec, czy Janusza Radka.

Źródło: um.swidnica.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: