Odtworzono pamiętniki, przygotowano spektakl, który zostanie wystawiony w europejskich miastach, będzie też wielka wyprawa śladami Christiana Czepki. Czepko ponad 350 lat temu wędrował w poszukiwaniu wsparcia finansowego i politycznego dla budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Ta perła architektury znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Parafia Ewangelicko-Augsburska i władze Świdnicy chcą wrócić do historii!
– Dlatego planujemy przemierzyć trasę, którą pokonał pieszo, konno i statkiem Christian Czepko. Wiodła ona przez Polskę, Niemcy, Danię aż do Szwecji. Trafiał na ówczesne dwory, rozmawiał z bogatymi, wpływowymi magnatami. I wszędzie szukał poparcia dla idei budowy Kościoła Pokoju, który zachował się do dziś – mówi ksiądz radca Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Świdnicy.
W efekcie projektu realizowanego wspólnie przez parafię i władze Świdnicy wydano pamiętnik z wyprawy Christiana Czepki – „Podróż szwedzka”, który wkrótce będzie dostępny w księgarniach. Również kilka dni temu zaprezentowano spektakl, przygotowany przez aktorów Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. W 2009 r. sztuka zostanie pokazana w Niemczech, Dani i Szwecji. Europę objedzie specjalna wystawa, a także zostaną zorganizowane trzy konferencje poświęcone wyprawie oraz dziedzictwu obiektów UNESCO.
– Ten pierwszy etap podróży, to dobra okazja do promocji Kościoła Pokoju i innych obiektów dziedzictwa UNESCO, w którą się włączamy. Ale na tym nie chcemy poprzestać. Rozpoczęliśmy starania o pozyskanie funduszy na przygotowanie prawdziwej europejskiej wyprawy śladami Christiana Czepki – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Wyprawa planowana jest na 2010 r. Ma wyruszyć dokładnie 5 maja. Tego dnia, tyle że w 1654 r., podróż rozpoczął Christian Czepko. Organizację przedsięwzięć promocyjnych finansuje miasto Świdnica przy wsparciu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do przedsięwzięcia dołączyło również Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Wyprawa w 2010 r. nie będzie możliwa bez wsparcia funduszy europejskich, a o te partnerzy projektu rozpoczęli już starania.
Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki to pomysł na powrót do historii. Odkrycie po 350 latach niesamowitych zapisków założyciela Kościoła Pokoju w Świdnicy z podróży po Europie, zainspirowało świdniczan do odwiedzenia miejsc, które niegdyś wsparły finansowo budowę świątyni. Wyprawa to odtworzenie historycznej podróży po Polsce, Niemczech, Danii i Szwecji jako rodzaj podziękowania za pomoc finansową i wsparcie polityczne oraz prezentacja dziejów Kościoła Pokoju i miasta Świdnicy. Wyprawa będzie odtworzona – w miarę możliwości – z wykorzystaniem ubiorów, środków lokomocji, elementów ekwipunku i towarzyszącej muzyki z XVII w. Przy historycznej wyprawie zostanie wykorzystana najnowocześniejsza komunikacja – kamery internetowe, telebimy, przekazy satelitarne. Ekspedycji będą także towarzyszyć dziennikarze i ekipa filmowa.
- Książka
„Podróż szwedzka”, pamiętnik Chrystiana Czepki, została wydana w trzech wersjach językowych. Oryginałem jest tekst staroniemiecki. Tłumaczenie polskie zostało poddane stylizacji barokowej. Wersja angielska pamiętnika ma wymiar uniwersalny – to współczesny przekład zrozumiały dla każdego czytelnika.
- Sztuka
Promocji książki towarzyszy spektakl teatralny p.t. „Mądry tak nie podróżuje…”, w całości oparty na pamiętniku Christiana Czepki. Występują w nim artyści Starego Teatru w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. Muzykę do przedstawienia skomponował Andrzej Zarycki krakowski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracował m.in. z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk. Pisał również muzykę do piosenek m.in. Barbary Stępniak, Katarzyny Jamróz, Pauliny Bisztygi, Katarzyny Groniec, czy Janusza Radka.
Źródło: um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej