Przez wiele lat przy ul. Głowackiego w Boguszowie-Gorcach zalegały odpady pochodzące z rozbiórek budynków gospodarczych. Składowane tam odpady to głównie kawałki betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, a także materiały budowlane zawierające azbest.
Ponadto na tym terenie zalegało mnóstwo zużytych opon, które podrzucane były przez nieznane osoby. Odpady zostały usunięte pod koniec roku 2022 w ramach zadania pn.: Zastępcze usunięcie odpadów składowanych przy ul. Głowackiego w Boguszowie-Gorcach, na terenie działki nr 77 obręb nr 7 Kuźnice Świdnickie w Boguszowie-Gorcach.
Konieczność niezwłocznego usunięcia odpadów wynikała z zagrożenia dla środowiska oraz życia i zdrowia mieszkańców oraz potwierdzonej badaniami środowiskowymi obecności włókien azbestu w próbce materiału budowlanego dostarczonego przez gminę.
Na usunięcie odpadów niebezpiecznych, tj. materiałów budowlanych zawierających azbest gmina pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wartość całkowita zadania wyniosła 199 232,46 zł, z czego dotacja pokryła 34 723,08 zł kosztów.
W ramach zadania usunięto:
• zużyte opony (16 01 03) - 91 ton,
• odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (17 01 01) - 60 ton,
• materiały budowlane zawierające azbest (17 06 05) - 76 ton.
Ponadto na przełomie marca i kwietnia 2023 roku z tego samego terenu usunięto zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu (17 09 04).
Źródło: boguszow-gorce.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej