Jedną z pierwszych w Polsce kameralnych sal do projekcji filmów trójwymiarowych otwarto w Świdnicy. Sala jest nietypowa, bo zlokalizowano ją poza kinem – w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przedsięwzięcie to warte 60 tys. zł sfinansowało miasto Świdnica, przy udziale Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.
– Technologia trójwymiarowa to przyszłość kina, która otwiera zupełnie nowe możliwości i perspektywy w projekcji filmów i koncertów. To również dobre narzędzie promocji. Projekcje w technologii 3D zawsze cieszą się dużym powodzeniem, bo widzowie bardziej się angażują i czują, jakby sami byli uczestnikami wydarzeń. Chcemy, by z takich nowinek mogli również korzystać świdniczanie – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
– Od lat wspieramy działania, które służą ludziom. Tym bardziej te prowadzone przez placówki oświatowe. Projekt pracowni 3D bardzo nam się spodobał, dlatego przekazanie pieniędzy na ten cel było dla nas przyjemnością – tłumaczy Dariusz Kasprowicz, wiceprezes WSSE „Invest-Park”.
Nowa sala projekcyjna będzie służyła przede wszystkim czytelnikom biblioteki.
–Będzie również dobrym miejscem do organizacji projekcji filmowych, a także innych interakcji, do których technologia trójwymiarowa nadaje się doskonale. Możliwości techniczne już mamy, a szkoda, że jeszcze nie ma zbyt wielu filmów 3D. Jesteśmy w stałym kontakcie z dystrybutorami i wiemy, że filmów trójwymiarowych będzie przybywać – mówi Adriana Miara, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.
W Świdnicy możliwe są od dziś projekcje trójwymiarowe z zastosowaniem filtrów polaryzacyjnych. Wymagają one zastosowania dwóch projektorów, wyświetlających lewy i prawy obraz na wspólny ekran o neutralnej powierzchni.
Widzowie korzystają z okularów o szkłach polaryzacyjnych
Źródło: um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej