Szukając największej ilości startupów w Polsce nie sposób nie zajrzeć na Dolny Śląsk. Region jest obecnie liderem jeżeli chodzi o ilość zarejestrowanych startupów. To właśnie tutaj ich liczba w 2022 roku wyniosła aż 21% w skali kraju. Jak podaje najnowszy raport Startup Poland to aż 12% wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Województwo dolnośląskie wyprzedza ilością startupów m.in. województwo mazowieckie i małopolskie.
Co stoi za tak dużym rozwojem startupów właśnie na Dolnym Śląsku? Jaka jest tego przyczyna?
To zasługa ludzi!
Najważniejsze czynniki jakie mają wpływ na ten sukces to ludzie i współpraca. Ze względu na nieustający rozwój społeczności startupowej w Polsce, możemy zaobserwować powstawanie nowych spółek. Istotne są także wszelkie możliwości nawiązywania kontaktów oraz pomocy ze strony osób doświadczonych. Takim sytuacjom sprzyjają wszelkie wydarzenia startupowe, konferencje, meet upy i uczenie się od siebie nawzajem.
Dobry start zapewnia także wparcie ze strony miasta, biznesu czy jednostek prywatnych. Dzięki nim nowe projekty zyskują szansę na rozwój, mogą korzystać z doświadczenia innych oraz zyskują mentoring, który zapewnia dobre rozeznanie w panujących trendach.
Rozwój startupowego ekosystemu na Dolnym Śląski rozpoczął się od powiększenia infrastruktury, na którą składają się przestrzenie do współpracy czy laboratoria. Powstawanie kolejnych jednostek wspierających rozwój nowych przedsiębiorstw wpływa na atrakcyjność regionu w oczach startupowców. Pojawił się nie tylko Wrocławski Park Technologiczny, ale również Concordia Design – nowoczesna przestrzen coworkingowa kierująca swoje usługi do firm, freelancerów oraz właśnie startupów. Pojawiły się także liczne projekty wspierające startupy, takie jak WPT Startup Hub czy Design Accelerator. Warto także wspomnieć o pojawieniu się innowacyjnych startupów, które są unikalne w skali kraju i stawiają w swojej działalności na innowacyjne rozwiązania. W branży e-health są to takie firmy jak Calmsie – aplikacja wspierająca terapię osób dotkniętych depresją, a w branży długotrwałego najmu rowerów i skuterów elektrycznych dla kurierów działa GreenMo.
A co z przyszłością?
Czy Dolny Śląsk ma szansę przebić się w kolejnych edycjach rankingu? Zdecydowanie tak! Od jakiegoś czasu stale znajduje się w czołowych zestawieniach miejsc do inwestowania w startupy. Sam Wrocław został jednym z najważniejszych centrów technologicznych w Polsce i nazywany jest startupową stolicą Polski.
Wszystko to dzięki wieloobszarowemu rozwojowi oraz licznym kontaktom – również międzynarodowym. Startup Wrocław nawiązał współpracę z podobnymi sobie podmiotami z Czech, Portugalii, Francji, Niemiec, Włoch, USA, Finlandii, Rumunii, Kazachstanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mołdawii i Singapuru. Otworzyło to drogę do zorganizowania oficjalnych delegacji we Wrocławiu.
Dolnośląski ekosystem startupowy liczy ponad 30 inkubatorów i biur coworkingowych, ponad 50 laboratoriów, ponad 100 ośrodków badawczo-rozwojowych oraz informacyjnych, a także ponad 250 startupów. Każdy z tych podmiotów prowadzi działania nie tylko na swój rachunek, ale angażuje się również w projekty poboczne, co łącznie daje liczne inicjatywy!
Źródła:
mamstartup.pl/dolny-slask-przyciaga-startupy-i-idzie-mu-to-lepiej-niz-reszcie-kraju-dlaczego/
innowacje.dp.org.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej