Wśród europejskich stolic tylko jedna z nich oferuje zachody słońca nad oceanem. Jest nią Lizbona – stolica Portugalii położona nad rzeką Tag. Według Catamaran Charter Croatia, jest to również najbardziej romantyczne miasto w Europie. Lizbona wyprzedziła w zestawieniu m.in. Paryż, Monako i Rzym. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżowaniem do Lizbony.
Zasady wjazdu do Lizbony
Obywatele Polski mogą przekraczać granicę z Portugalią na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Portugalia należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, w związku z czym na granicy nie są przewidziane kontrole.
Obecnie nie ma obostrzeń związanych z przekraczaniem granicy w związku z covid-19. Do Portugalii można wjechać bez aktualnych testów, zarówno w przypadku osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Aktualnie obowiązujące obostrzenia można śledzić na stronie rządowej gov.pl.
Podróż do Lizbony
W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do stolicy Portugalii, Lizbony.
Ryanair: bilety z Krakowa lub Warszawy-Modlina kupicie na stronie przewoźnika.
LOT: bilety z Warszawy kupicie na stronie przewoźnika
Wizz Air: bilety z Warszawy kupicie na stronie przewoźnika
TAP Air Portugal: bilety z Warszawy kupicie na stronie przewoźnika
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Polecane noclegi w Lizbonie
Niestety, nie mogę z czystym sumieniem polecić Tobie noclegu, ponieważ ten, z którego korzystałem pozostawiał trochę do życzenia. Mogę jedynie zasugerować wyszukanie noclegu na popularnych serwisach, takich jak airbnb.pl, booking.com i momondo.pl, a także podać kilka propozycji:
Sugerowany nocleg nr 1
Sugerowany nocleg nr 2
Sugerowany nocleg nr 3
Sugerowany nocleg nr 4
Sugerowany nocleg nr 5
Transport publiczny w Lizbonie
Transport publiczny w Lizbonie jest dobrze rozwinięty i składa się z metra, tramwajów, autobusów i pociągów.
Metro w Lizbonie ma cztery linie, które łączą centrum miasta z różnymi dzielnicami i miejscami turystycznymi. Podróżując linią Verde oraz Azul dotrzesz do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Metro jest dość tanie i korzystanie z niego jest wygodne, ponieważ pociągi jeżdżą regularnie.
Tramwaje w Lizbonie są atrakcją turystyczną i często są przeciążone turystami. Wszystko z powodu ich bogatej historii sięgającej początków XX wieku – są uważane za ważny element dziedzictwa kulturowego miasta. Tramwaje kursują po krętych uliczkach, dzięki czemu możemy nimi poznać wiele zakątków miasta. Obecnie funkcjonuje 6 linii tramwajowych. Szczególnie warto przejechać się linią nr 28.
Autobusy w Lizbonie to także dobry sposób na przemieszczanie się po mieście. Są one tańsze niż metro, ale często nieco wolniejsze. Warto zwrócić uwagę, że niektóre autobusy kursują w nocy, co jest bardzo wygodne dla osób chcących poznać nocne życie miasta.
Istnieje jeszcze jeden sposób na przemieszczenie się po Lizbonie i regionie – są to pociągi. Dworzec Santa Apolónia obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe, a także jest głównym punktem dla linii pociągów regionalnych i międzymiastowych.
Bilety na komunikację miejską można kupić na stacjach metra, w punktach MOB, na stacjach kolejowych, a także u kierowców (w formie paragonu). W automatach bilet będzie załadowany na Viva Viagem kartonową kartę. Jeśli planujesz często podróżować komunikacją miejską to warto zakupić bilet 24-godzinny za 6,60 euro. Jeśli chodzi o zakup biletu pojedynczego 60-minutowego, to jest to koszt 1,65 euro (podczas podróży można zmieniać środek transportu). Uwaga! Na kartę może być załadowany tylko jeden rodzaj biletów.
Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej można sprawdzić w Google Maps, a także w aplikacji mobilnej Moovit. Więcej szczegółowych informacji na temat transportu publicznego w Lizbonie znajdziesz na stronie metra oraz przewoźnika autobusowego i tramwajowego.
Oprócz podróży metrem, autobusem bądź tramwajem, istnieje również możliwość skorzystania z usług taksówkarskich. Opcja ta jest droższa, ale bardziej komfortowa. Ceny przejazdów Boltem są podobne do tych w Krakowie i Warszawie.
Płatności i ceny w Lizbonie
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Portugalii euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Multibanco. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym arykule: Revolut w podróży – jak działa? Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa?
Ceny w Lizbonie, jak w większości miast są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej w ścisłym centrum można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkaset metrów dalej.
Ceny przykładowych produktów w Lizbonie (stan na marzec 2023):
butelka wina ze średniej półki – od 4 do 6 euro
1,5 l butelka wody – od 0,60 do 0,90 euro
bochenek chleba – od 1,30 do 1,80 euro
małe opakowanie szynki Serrano – od 2 do 3,50 euro
posiłek w taniej restauracji – od 10 do 14 euro
500 ml piwa lanego w restauracji – od 2 do 3,50 euro
bifana – od 2 do 3 euro
Pasteis de Nata – od 2 do 3 euro
Portugalska kuchnia
Lizbona to miejsce, gdzie można spróbować wielu pysznych potraw. Poniżej znajdziecie kilka z nich.
Bacalhau – to suszony i solony dorsz, który jest jednym z symboli kuchni portugalskiej. W Lizbonie można spróbować różnych wariantów Bacalhau, w tym Bacalhau à Brás, który składa się z dorsza, cebuli, ziemniaków i jajek.
Pasteis de Nata – słynne portugalskie ciastka z kremem, które są bardzo popularne w Lizbonie. Najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe.
Bifana – popularna w tym regionie kanapka z ciabattą, wypełnione kawałkami smażonej wieprzowiny, cebulą i przyprawami.
Sardinhas – sardynki to popularne danie rybne w Portugalii. W Lizbonie, szczególnie latem, można spróbować grillowanych sardynek, które podaje się z pieczywem i sałatką.
To tylko kilka z wielu regionalnych potraw, które można spróbować w Lizbonie. Warto także skosztować lokalnego wina oraz piwa, szczególnie Super Bock i Sagres.
Jeśli chodzi o miejsca, w których warto zjeść, to polecam Time Out Market pełny barów i restauracji. To tam możesz skosztować m.in. Pasteis de Nata czy portugalskiego wina. Ponadto wartym odwiedzenia jest również Café da Garagem z pięknym widokiem na miasto.
Atrakcje w Lizbonie
Licząca około pół miliona mieszkańców Lizbona to miasto pełne ciekawych i malowniczych atrakcji. Mógłbym śmiało stwierdzić, że sam spacer po ulicach miastach, szczególnie w dzielnicach Alfama, Bairro Alto i Cais do Sodre jest atrakcją samą w sobie. Masa kolorowych budynków położonych na wzgórzach, którym dodatkowego uroku dodają ceramiczne płytki azulejo sprawiają, że zwiedzanie miasta staje się jeszcze bardziej przyjemne.
Obowiązkowym punktem na mapie podróży powinna być okolica, a także sama ulica Rua Augusta, prowadząca pod Arco da Rua Augusta, czyli bogato zdobiony łuk triumfalny, a także Praça do Comércio będący placem miejskim.
Będąc w Lizbonie warto również odwiedzić średniowieczną wieżę Torre de Belém, która jest symbolem Lizbony wpisanym na listę UNESCO. Wejście jest płatne i kosztuje 9 euro. Bilet można kupić drogą elektroniczną. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny.
Pod zobaczeniu Torre de Belém, koniecznie trzeba wstąpić do pięknego klasztoru Hieronimitów. Bilety również kupisz online.
Zwiedzając Lizbonę nie można zapomnieć o odwiedzeniu ogromnego parku Florestal de Monsanto, pomniku Chrystusa Króla wykonanego na wzór tego w Rio de Janeiro, popularnej ulicy R. Nova do Carvalho, odbudowywanej wiele razy Katedry Sé, mauretańskiego Zamku św. Jerzego, a także górskiej kolejki Elevador da Bica z dwoma wagonikami jeżdżącymi po stromej uliczce.
Dla miłośników muzeum polecam jeszcze muzeum płytek azulejos znajdujących się w dawnym klasztorze.
Wisienką na torcie tamtejszych atrakcji są liczne punkty widokowe, będące idealnym miejscem na podziwianie panoramy miasta, szczególnie podczas zachodu słońca. Poniżej znajdziesz wszystkie punkty widokowe warte uwagi:
Senhora do Monte
Monte Agudo
Graça
Santa Luzia
São Pedro de Alcântara
Szczególnie polecam widok z Senhora do Monte, z którego można zobaczyć największą część miasta razem z mostem 25 Kwietnia.
Źródło: podrozezhubertem.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej