sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Rimini - najpopularniejszy wakacyjny kurort w Italii
2023-05-05 12:44

Rimini to najpopularniejszy kurort wakacyjny w całych Włoszech i jeden z najbardziej znanych kurortów nad Adriatykiem. W wakacje jest tu mnóstwo włoskich turystów, wycieczek szkolnych i wszelkiej maści tłumu, a poza sezonem miasto zmienia się nie do poznania. Wybrzeże Rimini podczas dnia tętni życiem, impreza i gwar plażowiczów słychać wszędzie, natomiast wieczorem długa linia piaszczystej plaży zmienia się w jedną wielką imprezę. Można znaleźć tu też miejsca do zwiedzania, jeśli ktoś nie preferuje nocnego stylu życia. Zapraszam do Poradnika Podróżnika o Rimini!


Zasady wjazdu

 

Włochy należą zarówno do Strefy Schengen jak i do Unii Europejskiej, więc do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Na ten moment nie ma żadnych ograniczeń wjazdowych w związku z COVID 19 – zniesiono wymóg posiadania certyfikatu szczepienia oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego.

 

Jeśli wybierasz się do Włoch drogą lądową to pamiętaj, że większość autostrad jest płatna, a opłaty uiszcza się na bramkach. Ceny i sytuację na drogach można sprawdzić na stronie autostrade.it.

 

Wszelkie niezbędne informacje i najnowsze aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa i zasad wjazdu do Włoch znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Podróż do Rimini

 

Port lotniczy Rimini położony jest około 8 km od centrum miasta i 16 kilometrów od San Marino. Jest to istotne, gdyż lotnisko w Rimini jest też oficjalnym i najbliższym lotniskiem od San Marino. Jego pełna nazwa to Aeroporto Internazionale di Rimini e San Marino „Federico Fellini”.

 

Jedynym przewoźnikiem, który realizuje bezpośrednie loty z Polski do Rimini jest Ryanair. Możemy tu dotrzeć z dwóch lotnisk w Polsce: Z Krakowa i Warszawy (lotnisko w Modlinie). Bilety kupisz na stronie przewoźnika RYANAIR.

 

Alternatywnym transportem do Rimini jest lot z Polski do Bolonii lub Ankony, gdzie dolecimy bezpośrednio z wielu polskich lotnisk. Następnie do Rimini możemy łatwo przemieścić się pociągiem lub autokarem. Bilety na włoską kolej kupimy na stronie Trenitalia.it.

 

Nocleg

 

Rimini jako najpopularniejszy kurort wakacyjny we Włoszech posiada szeroki wybór hoteli oraz apartamentów dla turystów. Baza hotelowa jest bardzo zróżnicowana: znajdziemy tutaj tańsze 2-gwiazdkowe hotele oraz luksusowe, 5-gwiazdkowe molochy. Praktycznie każdy hotel położony przy plaży będzie miał swoją prywatną plażę z infrastrukturą, tylko dla użytku gości hotelowych. Wybór jest duży, a niżej przedstawiam kilka najpopularniejszych propozycji ode mnie:

 

Card International Hotel – bardzo dobrze wyposażony 4-gwiazdkowy obiekt, tuż obok głównej stacji kolejowej w Rimini.
Erbavoglio Hotel – 4-gwiazdkowy obiekt przy plaży, z najlepiej ocenianą plażą w okolicy.
Hotel Aria – 4-gwiazdkowy obiekt w centrum Rimini i zaledwie 400 metrów od plaży.
Yes Hotel Touring & SPA – 4-gwiazdkowy obiekt ze śniadaniem wliczonym w cenę.
Hotel Bellevue – wysoko oceniany hotel 4-gwiazdkowy przy samym morzu.

 

Transport w Rimini

 

Dojazd do centrum miasta z lotniska:

Autobus – jest to bardzo wygodny sposób dojazdu z lotniska do centrum miasta, a dokładniej do stacji kolejowej FS Rimini. Autobus w dzień odjeżdża co około 30 minut, a jego numer to 9. Bilet kosztuje 2 euro, można go nabyć u kierowcy lub w automacie biletowym przy lotnisku albo koło przystanku.

Taxi – najwygodniejszym i najszybszym, ale także najdroższym środkiem transportu będzie wybranie taksówki. Ceny mogą się różnić w zależności od miejsca docelowego, ale przejazd do centrum powinien kosztować około 25 euro.

 

Transport w samym Rimini:

Sieć autobusowa w Rimini jest bardzo dobrze rozwinięta. Bez problemu dojedziesz do każdego zakątka w mieście, ale także do okolicznych miejscowości. Ciekawostką jest, że w lipcu 1939 roku uruchomiono w Rimini linię trolejbusową, która działa do dziś. Linia łączy Rimini z Riccione Terme.
Najważniejszymi liniami autobusowymi są 4 i 11. Jadą one wzdłuż wybrzeża miasta i docierają do pobliskich miejscowości – 4 na północ, 11 na południe. W kwestii biletów: najlepiej jest kupować je w kioskach Tabaccheria (włoski sklep z papierosami). Bilet tam kupiony będzie kosztować 1,3 euro, podczas gdy bilet kupiony u kierowcy to równe 2 euro. Koszt biletu na cały dzień to zaledwie 3 euro.

 

 

Płatność i ceny w Rimini

 

Życie w Rimini jest droższe niż w Polsce, chociaż nieznacznie. Widać jednak drobną różnicę w supermarketach i restauracjach. Chociaż warto podnieść dwie kwestie: poza sezonem jest tu taniej niż w sezonie, a po drugie: w sezonie może i tak być taniej niż w sezonie nad Bałtykiem. W turystycznym centrum miasta nie uświadczymy wielu supermarketów. Ich rolę odgrywają małe sklepiki i bazary. Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, o której więcej przeczytasz w Poradniku o działaniu Revoluta.

 

Przykładowe ceny:

Mleko 1 litr: 1 – 1.50 euro
Woda 1.5 litra: 0.30 – 1 euro
Wino: 5 – 10 euro
Piwo: 1 – 2 euro
Jabłka 1 kg: 1 – 2 euro
Banany 1 kg: 1 – 2 euro
Chleb: 0.50 – 1.20 euro
Pizza: 6 – 12 euro
Pierś z kurczaka 1 kg: 6 – 10 euro

 

Polecane przeze mnie restauracje:

La Petite Langoustine
Bounty
GB Restaurant
Ristorante Al Moccolo
Ristorante Lo Zodiaco

 

Co zwiedzić w Rimini?

 

Most Tyberiusza (Ponte di Tiberio) – jest to starożytny rzymski most na rzece Marecchia, która przepływa przez Rimini. Jest atrakcją ciekawą nie tylko ze względów widokowych, ale także konstrukcyjnych.
Plac Trzech Męczenników (Piazza Tre Martiri) – ten plac jest historycznym centrum Rimini. Znajduje się tu wiele knajpek ze świetnym jedzeniem, a także takie zabytki jak Wieża Zegarowa (Torre dell’Orologio) oraz Kościół św. Antoniego.

 

Łuk Augusta (Arco di Augusto) – łuk służył od początku jako brama miejska i jest prawdopodobnie najstarszym łukiem rzymskim we Włoszech!

 

Mirabilandia – to jeden z największych parków rozrywki w całej Europie, a jego powierzchnia to 850000 m2! Park znajduje się pomiędzy Rimini a miejscowością Ravenna. Na miejsce można dojechać pociągiem. Należy wysiąść wtedy na stacji Lido di Savio, a do parku zawiezie nas wtedy bezpłatny autobus ze stacji kolejowej.

 

Podróż do San Marino:

 

Jeśli już jesteście w Rimini, warto wybrać się do San Marino. To jedno z najmniejszych państw Europy i najstarsza republika świata. San Marino posiada fascynującą historię i cudowne zabytki. Dodatkowo mogę zagwarantować, że widoki rozciągające się z wzgórz San Marino na terytorium Włoch są nieziemskie. Do San Marino najlepiej dotrzeć autobusem z głównej stacji autobusowej w Rimini, przykładowo na pokładzie przewoźnika Bonelli Bus. Koszt przejazdu to plus minus 5 euro, a czas przejazdu wynosi około godziny. Plaże nie wiele się różnią od siebie, ale znajdziesz tu wszystko, czego będziesz potrzebował do komfortowego wypoczynku: toalety, prysznice, bary, restauracje, boiska sportowe i cała reszta udogodnień. Tu też miejsce mają największe imprezy, organizowane są liczne konkursy – ogólnie trwa tu wieczna impreza.

 

Kluby Nocne w Rimini:

 

Rimini kojarzy się przede wszystkim z ogromną ilością klubów nocnych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są one tu na każdym kroku, a turysta każdą noc pobytu może na spokojnie spędzić w innym. Wstęp do klubu zwykle kosztuje od 10 do 25 euro, a w cenie zawarty jest jeden darmowy drink. Ceny drinków zwykle zaczynają się od 5 euro i uśredniają na około 10 euro, a szoty to zwykle koszt 3 euro. Polecę ci parę klubów, które moim zdaniem są warte uwagi:

 

Coconuts – klub znajduje się w centrum Rimini i to jest jego niejedyny ogromny plus. Coconuts jest klubem darmowym, więc w zamian możemy spodziewać się tutaj ogromnych tłumów.
Carnaby Club – klub ma aż trzy piętra i znajdziemy tu głównie bawiących się młodych ludzi, zarówno uczniów, jak i studentów. Wejście kosztuje 20 euro i w ramach ceny biletu dostajemy darmowy drink na barze.
Altromondo – jest to najlepszy klub w okolicach lotniska w Rimini. Za wejście do klubu zapłacimy 15 euro, w cenie zawarty jest oczywiście darmowy drink na barze.

 

Plaże w Rimini:

Linia brzegowa Rimini jest długa na ponad 15 kilometrów i są to piękne, piaszczyste plaże. Gdy kończą się one w Rimini, przechodzą od razu w inną miejscowość. Plaż więc nie zabraknie podczas wypoczynku, lecz nie polecam ci korzystać z plaż bezpłatnych. Są kiepsko zaopatrzone: nie ma infrastruktury podstawowej, toalet, gastronomii, a często ich stan pozostawia wiele do życzenia, podczas gdy tłumy są tam niemiłosierne. Tak czy tak, w większości całe wybrzeże Rimini składa się z plaż hotelowych i płatnych.

 

 

CIEKAWOSTKI O RIMINI

  • Linia brzegowa w Rimini ciągnie się przez 15 kilometrów!
  • Co roku w pierwszy weekend lipca na wybrzeżu Adriatyku obchodzona jest „Różowa Noc”, czyli dwie noce szalonych zabaw i imprez. Samo święto przyciąga do Rimini ludzi z całej Italii.
  • Pierwsi turyści w Rimini pojawiają się w okolicy końca kwietnia/początku maja.
  • Teoretycznie najlepszy czas na urlop w Rimini to lipiec i sierpień, ale wtedy możemy się spodziewać największych tłumów, szczególnie włoskich turystów w sierpniu.
  • W Rimini i jego okolicach kręcono film „Wyspa Róży„. Jest on historią inżyniera idealisty, który buduje własną wyspę na czymś w rodzaju platformy wiertniczej i umieszcza ją kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża Rimini. Dzięki temu wyspa znajduje się poza wodami terytorialnymi Włoch, a autor pomysłu mógł ogłosić wyspę niepodległym państwem. Historia wydarzyła się naprawdę w późnych latach 60-siątych.
  • Rimini mocno ucierpiało w alianckich nalotach podczas II Wojny Światowej. Na całe szczęście udało się odrestaurować zabytkowe stare miasto.
  • Rimini jest idealną bazą wypadową do zwiedzania San Marino oraz wielu mniejszych, urokliwych miejscowości włoskich w regionie.
  • Piadina to najsłynniejszy przysmak z regionu Rimini. Jest to cienki placek z pszennej mąki, podawany z nadzieniem na słodko lub na słono.

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Bartoszem Pawluczukiem podczas podróży w czerwcu 2022.

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: