sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Neapol - ojczyzna pizzy i fenomenu Maradony
2023-05-16 09:43

Neapol to miasto magiczne, pełne kontrastów i zasianych stereotypów. To trzecie co do wielkości miasto we Włoszech i specyficzna mała ojczyzna, uważana przez Neapolitańczyków za wybraną przez Boga. To właśnie tutaj, w południowym regionie Kampania, narodził się religijny kult Diego Maradony, który obserwował górujący nad miastem Wezuwiusz. Tutaj też działa jedna z najsłynniejszych mafii na całym świecie – Camorra. Jest to miasto ciężkie i intensywne, więc nie przez przypadek się mówi, że Neapol się albo kocha, albo nienawidzi. Zapraszam do Poradnika Podróżnika po neapolitańskim świecie!


Zasady wjazdu

 

Włochy należą zarówno do Strefy Schengen jak i do Unii Europejskiej, więc do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Na ten moment nie ma żadnych ograniczeń wjazdowych w związku z COVID 19 – zniesiono wymóg posiadania certyfikatu szczepienia oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Jeśli wybierasz się do Włoch drogą lądową to pamiętaj, że większość autostrad jest płatna, a opłaty uiszcza się na bramkach. Ceny i sytuację na drogach można sprawdzić na stronie autostrade.it.

Wszelkie niezbędne informacje i najnowsze aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa i zasad wjazdu do Włoch znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Podróż do Neapolu

 

Lotnisko w Neapolu jest położone zaledwie 7 kilometrów od ścisłego centrum miasta, więc podróż po wylądowaniu nie będzie stanowić dla ciebie problemu. W Polsce jest kilka miast, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Neapolu:

WizzAir: loty z Warszawy (Chopin) i Katowic – bilety kupisz na stronie przewoźnika.
Ryanair: loty z Warszawy (Modlin), Krakowa i Wrocławia – bilety kupisz na stronie przewoźnika.

 

DOJAZD Z LOTNISKA DO CENTRUM NEAPOLU

 

AUTOBUS (alibus Shuttle) – najszybsza i najwygodniejsza opcja. Bilet z lotniska do centrum kosztuje 5 euro. Czas przejazdu wynosi około 15 minut, a autobusy kursują co 15 minut od 6:00 do północy. Bilet można kupić u kierowy lub w automacie.
AUTOBUS MIEJSKI – najtańsza opcja transportu z lotniska do centrum miasta. Z przystanku obok lotniska kursuje autobus nr. 182 oraz autobus nr. C68. Autobus nr. 182 kursuje na plac Dante, natomiast autobus nr. C68 kursuje na plac Carlo III. Bilet jednorazowy na oba autobusy kosztuje 1.10 euro i należy skasować go od razu po wejściu do autobusu. Nie można kupić biletu u kierowcy, więc trzeba kupić go wcześniej w automacie.

 

Transport w Neapolu

 

Na terenie Neapolu i jego przedmieść funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna – autobusy miejskie, tramwaje, metro oraz koleje. Metro w Neapolu obsługują dwie linie: Linea 1 i Linea 6. Kolejek jest cztery: Chiaia, Centrale, Mergellina, Montesanto.
Autobusy i tramwaje miejskie:

linie miejskie – linee urbane
linie podmiejskie – linee suburbane
linie nocne – linee notturne
linie specjalne – linee speciali
linie okazjonalne – linee occasionali

 

Koszt biletu zależy od pokonywanego przez ciebie dystansu oraz terytorium, po jakim się poruszasz. Przykładowo bilety jednokrotnego przejazdu, te najtańsze, są wewnątrz rejonu centrum i kosztują 1 euro. Ta sama usługa już w strefie podmiejskiej kosztuje 1,20 euro. Bilet łączony ważny przez 90 minut kosztuje 1,50 euro, obojętnie po jakim terenie będziesz podróżował. Jeśli planujesz całodniową wycieczkę po Neapolu, to warto rozważyć kupno biletu dziennego. Kosztuje on 3,50 euro lub 4,50 euro (ten drugi pozwala łączyć różne środki transportu), natomiast bilet tygodniowy kosztuje już 12 euro lub 15,80 euro. Rozkład jazdy, bilety i wyszukiwarka połączeń -> www.anm.it.

 

Nocleg w Neapolu

 

Neapol ma dobrze rozwiniętą branżę turystyczną i posiada szeroki wybór hoteli, hostelów i apartamentów. Najlepszą dzielnicą do nocowania jest z reguły Centro Storico, czyli historyczne centrum Neapolu. Co więcej, jest to najbezpieczniejsza dzielnica w całym mieście, przez co można się tu poczuć zdecydowanie komfortowo. Osobiście polecam też Forcellę, ale nocując w tej dzielnicy, uważaj, żeby nie zapuszczać się w środku nocy w jej ciemne zakamarki, gdyż z reguły tam prowadzona jest sprzedaż narkotyków.

 

Przedstawiam ci listę kilku polecanych przeze mnie noclegów w Neapolu:

Grand Hotel Vesuvio
Dante Maison de Prestige
Napoli Centro Suite e Spa
Casa Hosteno
Napoli City Center – Appartamenti e Camere

 

Płatność i ceny w Neapolu

 

Życie w Neapolu jest zdecydowanie droższe niż życie w Polsce, a ceny są zdecydowanie wyższe od cen występujących w Polsce. Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możesz po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące we Włoszech euro. Przykładowe ceny w Neapolu:

Pizza – od 5 do 10 euro
1,5 litrowa butelka wody – 0,8 euro
Butelka wina – od 5 euro wzwyż
Włoskie piwo – od około 3 euro wzwyż
Paczka papierosów – około 5 euro
Obiad w restauracji dla 2 osób z 3 dań – 50 euro

 

POLECANE RESTAURACJE w Neapolu

Scaturchio
L’Antica Pizzeria da Michele
Starita
Tandem – Via Paladino
Antica Pizza Fritta da Zia Esterina Sorbillo

 

Co zwiedzić w Neapolu?

 

Museo Cappella Sansevero – kaplica zawiera dzieła sztuki rokokowej autorstwa jednych z czołowych włoskich artystów XVIII wieku i znajduje się w historycznej część Neapolu, która jest największą pod względem powierzchni historyczną częścią jakiegokolwiek europejskiego miasta. Ma 1700 hektarów i została umieszczona na liście UNESCO. Historyczne centrum to wąskie uliczki pełne zabytków, pomników i muzeów.

 

Duomo di Napoli – katedra jest najciekawszym kościołem w mieście i warto ją zwiedzić nie tylko z uwagi na relikwia Świętego Januarego, które znajdują się wewnątrz kościoła i przyciągają najwięcej turystów i wiernych. Obecna budowla pochodzi z początku XIV wieku, a wstęp do środka jest darmowy.

 

Wulkan Wezuwiusz – Wezuwiusz ma wysokość 1281 metrów n.p.m. i jest jednym z pięciu najgroźniejszych aktywnych wulkanów na świecie. Oddalony od Neapolu jest tylko o 9 kilometrów, dlatego wycieczka na niego, to jeden z punktów obowiązkowych. Zamiast lawy i dymu w jego kraterze rosną drzewa. Na szczycie Wezuwiusza ustanowiono park narodowy, aby chronić porastającą go roślinność oraz zamieszkujące tam zwierzęta. Wejście na Wezuwiusza nie stanowi problemu nawet dla osób, które rzadko chodzą po górach. Najlepiej zrobić to w pogodny dzień, gdyż ze szczytu rozpościerają się niesamowite widoki na Neapol oraz Zatokę Neapolitańską.

 

Siedem Zamków Neapolu – w przeszłości Neapol nazywano Miastem Siedmiu Zamków, ponieważ jako jedyny na świecie miał ich tyle w swoich granicach. Służyły one do obrony Zatoki Neapolitańskiej przed atakami z morza.

 

Palazzo Reale di Napoli – niepozorny z zewnątrz budynek, umiejscowiony przy Piazza Plebiscito. Imponująca klatka schodowa prowadzi do wystawnych komnat, kaplicy i apartamentów królewskich pełnych mebli z epoki, cennych obrazów oraz rzeźb. Wizyta w pałacu zdecydowanie usatysfakcjonuje miłośników historii oraz piękna.

 

„Stacje Sztuki” w Metrze – metro jest najlepszym środkiem transportu w Neapolu, a niektóre stacje to otwarte galerie sztuki. Na stacjach linii nr. 1 oraz linii nr. 6 zainstalowano blisko 200 prac ponad 100 międzynarodowych artystów. Najbardziej znaną stacją jest Toledo, uważana za jedną z najpiękniejszych stacji metra na świecie.

 

Museo Archeologico Nazionale di Napoli – muzeum umiejscowione jest w zbudowanym w 1585 roku budynku dawnych koszar kawalerii. Jest to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie. W swoich zbiorach ma eksponaty z czasów greckich, rzymskich, renesansowych oraz bogatą kolekcję egipską. Znajdują się tu również artefakty z Pompejów, Stabi i Herkulanum.

 

Zwiedzanie Pompejów – Pompeje to niesamowite miejsce, pozwalające zobaczyć, jak żyli mieszkańcy starożytnego miasta prawie 2000 lat temu. Miasto wypełnione jest niesamowitą historią, którą przerwała erupcja Wezuwiusza w 79 roku, a zaczęto ją na nowo pisać pod koniec XVI wieku.

 

Herkulanum – erupcja Wezuwiusza z 79 roku zniszczyła kilka miast, w tym Pompeje oraz mniej znane Herkulanum. Jest ono lepiej zachowane niż Pompeje z uwagi na wiejący w przeciwnym kierunku wiatr. Herkulanum było bogatym miastem z wieloma piętrowymi budynkami.

 

Inne atrakcje warte odwiedzenia w Neapolu:

Show w Napulitanata – bilety zarezerwujesz tutaj.
Katakumby San Gennaro
Spaccanapoli (ulica na starym mieście)
Napoli Sotterranea (podziemny Neapol)
Piazza Vincenzo Bellini (plac Belliniego)

 

Piłka nożna w Neapolu

 

W Neapolu znajduje się dom jednego z najlepszych klubów piłkarskich we Włoszech – SSC Napoli. Aktualnie Neapolitańczycy są mistrzami Włoch i dokonali tego po raz pierwszy po ponad 30 latach, przełamując ostatnio panującą dominację drużyn z Turynu i Mediolanu. Polscy kibice mogą dobrze kojarzyć Napoli, gdyż w jej barwach występuje nasz pomocnik Piotr Zieliński, a w przeszłości barwy drużyny ze stolicy Kampanii przywdziewał Arkadiusz Milik. Sam Neapol jest specyficznym i bardzo oddanym środowiskiem kibicowskim, w którym panuje powszechny kult Diego Armando Maradony, który miejscowo nosi znamiona kultu religijnego.

 

Będąc w Neapolu, warto rozważyć obejrzenie meczu Napoli na żywo z pięknego stadionu im. Diego Maradony. Włosi żyją piłką nożną, a Neapol w szczególności. Polecam zobaczenie tego widowiska na żywo. Bilety nie należą do drogich, szczególnie w porównaniu z cenami angielskimi na spotkania Premier League.

 

Ciekawostki o Neapolu

 

  • Na ulicy możesz być świadkiem czegoś o nazwie „o’ panar„. Jest to zwyczaj, że ktoś z górnej części kamienicy spuszcza koszyk na sznurku, który odbierają sklepikarze na dole, uzupełniają produktami, a koszyk znów idzie do góry. Najczęściej ten ciekawy zwyczaj lenistwa spotkasz na starym mieście.
  • Neapolitańczycy mają swój własny dialekt, który miejscami potrafi się bardzo różnić od czystego włoskiego, szczególnie akcentowaniem i końcówkami -szowymi. Dialekt jest wciąż bardzo popularny wśród mieszkańców i to niezależnie od wieku.
  • W Neapolu kręcono hitowy serial HBO „Gomorra”, który jednak nie jest zbyt lubiany przez mieszkańców, gdyż przynosi złą sławę osiedlom takim jak: Scampia, Secondigliano i Forcella.
  • Neapolitańska stacja metra Toledo jest uważana za jedną z najpiękniejszych stacji metra na świecie.
  • Uniwersytet Fryderyka II w Neapolu jest jednym z najstarszych uniwersytetów w całej Europie.

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Bartoszem Pawluczukiem.

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: