Fontanna w Bielawie na rynku znowu działa! Na okres pandemii wyłączona była z użytku. W trakcie przerwy doszło do drobnej usterki, ale udało się ją usunąć i dziś znowu umila czas i cieszy oczy mieszkańców i turystów.
W 1933 r. na głównym placu pod bielawskim magistratem posadowiona została kamienna fontanna, wykonana w zakładzie kamieniarskim Karla Teicha w Piławie Górnej, przez rzeźbiarza Fiedlera.
Składała się ona z ośmiokątnej niecki, ozdobionej tarczami zawierającymi symbole: trzech czółen tkackich, koła zębatego, orła i swastyki (zacementowane po II Wojnie Światowej). W środku niecki umieszczono blok kamienny z czterema miedzianymi rzygaczami w jego ścianach. Na bloku ustawiono okrągłą kolumnę, a na niej kwadratową płytę z rzeźbą sowy, trzymającej w lewej łapie herb Bielawy. Sowę podtrzymuje 8 figurek krasnoludków. Fontanna została zbudowana ze śląskiego piaskowca i na stałe wrosła w krajobraz miasta.
W latach 2017 - 2018 obiekt został poddany gruntownej modernizacji. Elementy kamienne zostały oczyszczone i odrestaurowane, a cały system sterowania wodą został wymieniony na nowy.
Z uwagi na ograniczenia pandemiczne fontanna została wyłączona z eksploatacji w 2020 r., a po ich oficjalnym ustaniu 30.VI.2023 r. podjęta została próba ponownego jej uruchomienia.
Niestety okazało się, że w czasie przymusowego "postoju" system sterowania wodą, który znajduje się w podziemiach Urzędu Miejskiego, uległ drobnej awarii. Udało się ją usunąć w lipcu bieżącego roku i od 1.VIII.2023 r. fontanna ponownie tryska pełnym strumieniem.
Z pewnością podniesie to atrakcyjność bielawskiego rynku, a licznie odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli robić sobie pamiątkowe fotografie, uwieczniając na nich już nie tylko sam pomnik, ale także i historyczną fontannę.
Źródło: um.bielawa.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej