sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy - Dziesięć Lat
2024-11-15 12:21

Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Głuszycy to miejsce, które od 2014 roku oferuje seniorom możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. To instytucja, która powstała z potrzeby stworzenia przestrzeni dla osób starszych, pragnących rozwijać swoje pasje, poszerzać wiedzę i integrować się z lokalną społecznością. Na przestrzeni dekady UTW zorganizowało setki wykładów, warsztatów, wycieczek i wydarzeń, które stały się stałym elementem życia mieszkańców Głuszycy.


Obchody 10-lecia UTW w 2024 Roku

 

Rok 2024 był szczególnym momentem dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głuszycy. Obchody 10-lecia zgromadziły ponad 80 członków oraz licznych gości, w tym Burmistrza Romana Głoda i rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu. Uroczystość była okazją do podsumowania dekady działalności i uhonorowania osób, które przyczyniły się do sukcesu UTW.

 

W ramach obchodów zorganizowano wycieczkę do Wrocławia, podczas której uczestnicy zwiedzili Ostrów Tumski, Centrum Hydropolis oraz Ogród Japoński. Kulminacyjnym punktem obchodów było wręczenie tytułu Honorowego Członka Zdzisławowi Łazanowskiemu, wieloletniemu partnerowi UTW.

 

Powrót do Aktywności i Intensyfikacja Działań (2022–2023)

 

Po ustaniu ograniczeń pandemicznych UTW z impetem powrócił do organizacji pełnowymiarowych wydarzeń. Rok akademicki 2022/2023 rozpoczął się wykładem dr Sylwii Bielawskiej na temat sztuki wystąpień publicznych. W tym okresie zrealizowano liczne projekty, m.in.:

„Aktywni całe życie”, projekt dofinansowany przez Gminę Głuszyca, obejmujący zajęcia ruchowe i warsztaty edukacyjne.
„Poznaj atrakcje Ziemi Wałbrzyskiej i okolic”, który umożliwił seniorom zwiedzanie Sztolni Walimskich, Pałacu Jedlinka i innych lokalnych atrakcji.
„Głuszyccy seniorzy – aktywni i kompetentni”, projekt wspierający edukację cyfrową i aktywność fizyczną.

 

Pandemia i Adaptacja do Nowych Realiów (2020–2021)

 

Rok 2020 przyniósł niespodziewane wyzwania związane z pandemią COVID-19. UTW musiało zawiesić wiele działań stacjonarnych, jednak Zarząd, na czele z prezesem Jerzym Janusem, szybko podjął działania mające na celu kontynuowanie misji w nowych warunkach.

 

Nowe inicjatywy w czasie pandemii:

 

Organizacja wykładów online, w tym na tematy związane z bezpieczeństwem cyfrowym.
Wirtualne wycieczki po atrakcjach Dolnego Śląska, umożliwiające seniorom „zwiedzanie” z domu.
Dystrybucja maseczek ochronnych i kart seniora.

 

Działania te pomogły utrzymać zaangażowanie członków UTW w trudnym okresie izolacji społecznej.
Okres Dynamicznego Rozwoju (2016–2019)

 

W kolejnych latach UTW rozwinął swoją ofertę, przyciągając coraz więcej członków. Każdy rok akademicki rozpoczynał się uroczystą inauguracją, w której udział brały lokalne władze oraz partnerzy instytucji.

 

Wycieczki i wydarzenia kulturalne stały się jednym z najważniejszych elementów działalności UTW:

 

W 2016 roku seniorzy odwiedzili Kraków, Zakopane i termy w Białce Tatrzańskiej.
W 2017 roku UTW zorganizowało wycieczkę do Opery Wrocławskiej na spektakl „Traviata”.
W 2018 roku seniorzy zwiedzali Dolinę Pałaców i Ogrodów, odkrywając architektoniczne perełki Dolnego Śląska.

 

Oprócz wyjazdów, UTW regularnie organizowało warsztaty tematyczne, w tym zajęcia z obsługi komputera oraz treningi pamięci. Wykłady poruszały różnorodne tematy – od psychologii pozytywnej po ekologię i sztukę.

 

Narodziny i Początki (2014–2015)

 

Historia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głuszycy rozpoczęła się w grudniu 2014 roku, kiedy to grupa lokalnych działaczy dostrzegła potrzebę stworzenia przestrzeni dedykowanej seniorom. Dzięki wsparciu Burmistrza Głuszycy, Romana Głoda, oraz Centrum Kultury-MBP, UTW zyskało siedzibę i niezbędne zaplecze organizacyjne.

 

Pierwsza inauguracja roku akademickiego miała miejsce 20 lutego 2015 roku. Uroczystość zgromadziła licznych gości, w tym lokalne władze, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli lokalnych organizacji. Wykład inauguracyjny „Cztery pory życia – o przemianach motorycznych w życiu człowieka” wygłosił dr hab. Jarosław Domaradzki z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Było to pierwsze z serii wydarzeń, które stały się fundamentem działalności UTW.

 

Cele działalności zdefiniowane przez Zarząd UTW obejmowały:

 

Wspieranie aktywnego starzenia się.
Tworzenie przestrzeni dla edukacji i rozwijania pasji.
Promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
Przeciwdziałanie izolacji społecznej poprzez integrację seniorów.

 

Pierwsze miesiące działalności przyniosły takie wydarzenia jak warsztaty z kinezjologii edukacyjnej, wykłady na temat długowieczności czy zajęcia ruchowe, w tym nordic walking. Już w 2015 roku UTW zorganizowało dwie wycieczki – do Pragi oraz do Afrykarium we Wrocławiu. Każda z tych inicjatyw spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników.

 

Podsumowanie i Plany na Przyszłość

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy to instytucja, która przez ostatnie dziesięć lat stała się symbolem aktywnego starzenia się. Dzięki różnorodnym inicjatywom, UTW wspiera rozwój intelektualny, fizyczny i społeczny swoich członków. Plany na przyszłość obejmują dalsze rozwijanie oferty edukacyjno-kulturalnej, organizację nowych projektów i jeszcze większą integrację z lokalną społecznością.

 

UTW w Głuszycy jest dowodem na to, że wiek nie jest barierą, a wręcz inspiracją do działania. Kolejne dekady zapowiadają się równie obiecująco, a zaangażowanie członków i partnerów gwarantuje dalszy rozwój tej niezwykłej instytucji.

 

gluszyca.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: